2Travel.pl / Poradniki / Turystyka górska, czyli bezpieczne wakacje na górskich szlakach

Turystyka górska, czyli bezpieczne wakacje na górskich szlakach

  • by
gorska-turystyka-jak-zaplanowac-wycieczke

Wakacyjne wyjazdy w góry cieszą się popularnością. Możliwość chodzenia po górskich szlakach, podziwianie przepięknych krajobrazów, aktywność fizyczna na najwyższym poziomie. Wszystko to czeka na osoby, które wybiorą wakacje w jednym z górskich kurortów.

Jednak wybierając się w góry, należy dołożyć wszelkich starań, aby nawet pozornie prosta wycieczka po szlakach, była odpowiednio przygotowana. Jak bezpiecznie chodzić po górach? O jakich zasadach należy pamiętać?

Pogoda w górach zmienną jest

Przepiękny, słoneczny poranek, brak chmur na niebie, nie oznacza, że taka pogoda utrzyma się przez cały dzień. Zmienność pogody w górach to fakt i ruszając na górskie szlaki, należy dokładnie sprawdzić prognozy pogody. Równocześnie w trakcie wędrówek, kiedy pogoda zacznie się pogarszać, koniecznie należy zawrócić.

Mierzyć siły na zamiary, góry mogą być niebezpieczne

Nie każdy, kto decyduje się na wędrówkę po górskich szlakach, dysponuje odpowiednią kondycją. Pozornie łatwe szlaki mogą dać się ostro we znaki. Dlatego warto planować dokładnie kolejne wyjścia w góry. Dokładnie zapoznać się z informacjami o tym, ile czasu jest potrzebne do przejścia danego odcinka. Mieć wiedzę o tym, jakie utrudnienia mogą być w trakcie wędrówki. Wędrując w większej grupie, szczególnie z dziećmi, należy brać pod uwagę ich możliwości.

Odpowiednia odzież i obuwie górskie to podstawa

W internecie roi się od zdjęć turystów, którzy zdobywają szlaki i szczyty w klapkach, dżinsach, niosąc ekwipunek w siatkach. Można się pośmiać, jednak każdy, kto planuje zdobycie choćby najprostszego szlaku, powinien zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie oraz odzież. Obuwie musi być wygodne, zakrywać kostkę i mieć twardą podeszwę, która zapewnia stabilizację.

Skoro już wiadomo, że pogoda w górach zmienić się może bardzo szybko, to warto mieć w zanadrzu odpowiednią odzież. Ciepłe bluzy, czapkę, płaszcz przeciwdeszczowy. Ubierając się na wyjście w góry, warto zakładać ubrania, które pozwalają na komfortowe wędrówki, równocześnie o właściwościach termoaktywnych.

Napoje i jedzenie

Bez odpowiedniego prowiantu nie powinno się ruszać na górskie wędrówki. Warto zabrać ze sobą odpowiednie zapasy napoi, najlepiej niech to będzie woda. Minimalna ilość płynów to około 2 litrów. Dodatkowo dobrze jest zabrać ze sobą kanapki, batony oraz owoce.

Telefon komórkowy w gotowości

Mało kto nie nosi przy sobie telefonu komórkowego. Ruszając w góry, decydując się na przejście kolejnych szlaków, należy mieć w pełni przygotowany telefon komórkowy. Po pierwsze pełne naładowanie baterii, dodatkowo warto posiadać ze sobą power bank. Po drugie, w pamięci telefonu warto zapisać najważniejsze numery alarmowe, gdyż nie zawsze będzie możliwość skorzystania z pomocy internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *