2Travel.pl / Poradniki / Małe dziecko w samolocie – co warto wiedzieć?

Małe dziecko w samolocie – co warto wiedzieć?

  • by

Wybierając się w podróż samolotem z małym dzieckiem, warto wiedzieć, z czym to się wiąże. Na jakie udogodnienia możemy liczyć? O czym bezwzględnie należy pamiętać? Co wolno i czego nie wolno – oto garść wiadomości:

Rodzaj biletu

Podczas kupowania biletów dla swojej rodziny będziesz musiał określić wiek podróżujących dzieci. Zasadniczo możesz się spodziewać dużej zniżki dla podróżujących niemowląt i dzieci do lat dwóch (nawet do 90 %!). Dla dziecka powyżej drugiego roku życia kupisz bilet za 50-100 % ceny biletu dla dorosłego. Do bagażu małego dziecka często możesz dodać wózek oraz fotelik samochodowy. Koniecznie dowiedz się, jakie masz możliwości, czy maluch będzie musiał spędzić całą podróż na Twoich kolanach, czy istnieje opcja zamówienia dostępnych w niektórych liniach kołysek montowanych na ścianie kabiny lub w twoich nogach. Niektóre linie wymagają, by wykupić dla dziecka osobnego miejsca w fotelu, na którym dziecko będzie podróżowało przypięte w foteliku samochodowym. Zawsze najlepszymi miejscami dla rodzica z dzieckiem będą te pierwsze od wejścia, gdzie będziecie mieli do dyspozycji choć kawałek podłogi do zabawy.

Start i lądowanie, turbulencje

Musisz wiedzieć, że zawsze podczas lotu są dwa momenty, w których będziesz musiał szczególnie przypilnować swoje maleństwo. Są nimi start i lądowanie. Stewardessy poproszą wtedy, by posadzić malca na kolanach i przypiąć się pasami. Może się zdarzyć, że podczas lotu wystąpią nieprzyjemne drgania samolotu, czyli turbulencje. Wtedy również wszyscy pasażerowie muszą siedzieć spokojnie w fotelach. Gdyby wystąpiły jakieś nieprzewidziane okoliczności i zaistniałaby potrzeba założenia masek z tlenem, pamiętaj, żeby w pierwszej kolejności założyć ją sobie, dopiero potem dziecku.

Dodatkowe udogodnienia

Zanim wyruszysz w podróż, dowiedz się, jakich dodatkowych atrakcji możesz się spodziewać dla swojej pociechy w danej linii lotniczej. W niektórych samolotach istnieje możliwość włączenia na ekranach w fotelach kanału dla dzieci, czy puszczenia maluchowi kojącej muzykę lub bajki na słuchawkach . Bywa, że stewardessy roznoszą małe upominki – kolorowanki lub drobne zabawki dla najmłodszych pasażerów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *