Jak jechać na wakacje- auto, samolot czy autobus?

Organizując wakacyjny wypoczynek czasami zastanawiamy się, jakim środkiem transportu przedostać się do wymarzonej miejscowości. Poniżej opisane są trzy najczęściej wybierane na to sposoby.

Przelot samolotem

Powietrzny środek transportu doskonale sprawdza się w sytuacji, w której zamierzamy wypoczywać za granicą. Oczywiście wszystko jest uzależnione od państwa, w którym chcemy spędzić urlop, ponieważ do takich krajów, jak chociażby Czechy czy Słowacja możemy bez problemu przedostać się lądowym środkiem lokomocji. Samolot ma jednak swoje zalety nawet przy pokonywaniu względnie krótkich dystansów. Po pierwsze zapewnia bardzo szybki czas lotu, dzięki czemu nie musimy marnować całego dnia na podróż. Po drugie może okazać się bardzo tanim środkiem transportu, jeśli natrafimy na dobrą okazję i zarezerwujemy bilety z odpowiednim wyprzedzeniem. Dodatkowo podróż samolotem zapewnia piękne widoki z okien oraz wliczone w cenę udogodnienia, jeśli zdecydujemy się na droższą ofertę podróży.

Podróż autobusem

Niewątpliwie zaletą tego środka transportu jest fakt, że nie potrzebujemy kierowcy, żeby dostać się do wymarzonej miejscowości. Wiele osób jadąc na urlop pragnie wypocząć również od prowadzenia samochodu, dlatego autobus może okazać się dla nich świetnym rozwiązaniem. Mnóstwo firm oferujących przewóz autokarem ma obecnie bardzo atrakcyjne oferty, ponieważ konkurencja na rynku jest bardzo duża i przedsiębiorstwa transportowe starają się proponować klientom jak najtańszy przejazd. Warto również wspomnieć, że wiele autobusów posiada wygodne udogodnienia, jak chociażby toaleta czy dostęp do internetu.

Własny samochód

Prywatne auto to wygodne rozwiązanie dla osób, które podczas urlopu potrzebują przemieszczać się z miejsca na miejsce. Jadąc nad morze z reguły nie potrzebujemy zmieniać naszej lokacji, ale już chociażby podczas wyjazdu w góry często musimy dojechać do innej miejscowości, żeby móc wyruszyć na wycieczkę konkretnie wybranym szlakiem. Wadą posiadania własnego transportu jest zazwyczaj drogi koszt podróży, ponieważ samodzielnie musimy zaopatrzyć się w benzynę.

Co warto wiedzieć przed podróżą samolotem?

 Jak się przygotować do lotu

Lot samolotem jest jednym z najbezpieczniejszych form podróżowania. Dzięki niemu możemy w dość szybkim czasie znaleźć się w odległych zakątkach świata. Aby nasz rejs oraz towarzyszące mu formalności przebiegały sprawnie, warto zapoznać się z kilkoma informacjami.

   Przed lotem  

   W przypadku większości lotów trzeba stawić się na lotnisku ok.2-3 godzin przed odlotem. Jest to związane z odprawą bagażową oraz paszportową, której podlegają wszyscy podróżujący. Aby formalności przebiegały sprawnie warto naszykować sobie wszystkie niezbędne dokumenty i paszporty tak, aby były one pod ręką i można je było pokazać w danej chwili. Na pokład warto zabrać ze sobą nieco cieplejsze ubrania, np. bluzę z długim rękawem, ponieważ bywa w nich zimno, a koce do przykrycia nie są rozdawane podczas każdego rejsu. Dodatkowo nasz ubiór powinien być wygodny. W trakcie odprawy przechodzi się przez bramki wykrywające metal, w związku z czym nie jest wskazane ubieranie na siebie zbyt dużej ilości biżuterii czy tego typu ozdób.

   Bagaż główny i podręczny 

   Bagaż jest nieodłącznym elementem każdej podróży. Aby uniknąć płacenia za nadbagaż, warto zapoznać się z maksymalną wagą jaką może mieć nasza walizka czy torba, umożliwi to także roztropne dobieranie rzeczy niezbędnych w podróży. Bagaż podręczny jest bagażem, który zabieramy ze sobą na pokład samolotu. Obowiązują co do niego specjalne wymagania, nie mogą się w nim znaleźć m.in. ostre, metalowe przedmioty czy płyny powyżej określonej objętości. Aby umilić sobie czas spędzony w samolocie, warto zabrać ze sobą słuchawki, dmuchaną poduszkę na ramiona, który sprawdzi się podczas drzemki. Można także zaopatrzyć się w krem nawilżający czy krople do oczu. W czasie startu i lądowania jest duże przeciążenie, przez co jesteśmy narażeni na np. zatkane uszy. jednym ze sposobów, aby złagodzić tego typu niedogodności jest żucie gumy.

   Zakupy na pokładzie

   W trakcie lotu jest także możliwość kupienia nie tylko przekąsek czy napojów, ale i wielu innych artykułów, takich jak biżuteria, perfumy czy kosmetyki. Ich ceny są atrakcyjniejsze w porównaniu do tych w sklepach stacjonarnych, warto więc zabrać ze sobą nieco gotówki czy kartę, by w razie potrzeby móc kupić sobie upatrzone drobiazgi.