Egipt Last Minute – wakacje, plaża, piramidy w dobrej cenie

Wakacje to gorący okres nie tylko ze względu na żar, który leje się z nieba. To przede wszystkim czas wzmożonego planowania urlopów. A planowanie urlopu wiąże się z kolei często ze skrupulatnym opracowywaniem strategii logistycznych, których celem jest zorganizowanie efektywnego wypoczynku przy minimalnym nakładzie środków. Bywa i tak, że pozostawiamy decyzję o wyjeździe na ostatnią chwilę i potem musimy gorączkowo głowić się nad tym, jak w krótkim czasie znaleźć lądowe lub powietrzne połączenie komunikacyjne, oraz komfortowe zakwaterowanie w interesującym nas zakątku świata. Na szczęście dla wszystkich, którzy odpowiednio wcześnie nie zarezerwowali wyjazdu w żadnym z biur podróży, istnieją oferty last minute, charakteryzujące się wyjątkowo konkurencyjnymi cenami. Wybierając taką właśnie propozycję z ostatniej chwili, można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

(więcej…)

Podróż za granicę – co warto wziąć ze sobą

Możliwości podróżowania wciąż przybywa, granice się otwierają, a praktyczne codzienne czynności (jak dzwonienie czy płacenie) stają się coraz łatwiejsze. Dziś nie trzeba mieć ze sobą pliku banknotów obcej waluty już przy przekraczaniu granicy ani opasłego przewodnika po zwiedzanym mieście, czy też rozmówek, kiedyś pomocnych w dogadaniu się z miejscowymi.

Co zatem tak naprawdę warto mieć ze sobą?

Dokumenty

Przede wszystkim należy zabrać ze sobą odpowiednie dokumenty, jak paszport czy dowód osobisty, ubezpieczenie i bilety, choć dwa ostatnie można w dzisiejszych czasach mieć zapisane w smartfonie. Zdecydowanie najważniejszy jest paszport (bądź dowód osobisty), który jest naszym dokumentem tożsamości. Do niektórych krajów potrzebna jest także odpowiednia wiza i warto o nią postarać się odpowiednio wcześnie.

Pieniądze

Wciąż dobrze jest mieć ze sobą zapas gotówki. To, jaką weźmiemy ze sobą walutę zależy od kursu walut oraz od kraju, do którego się wybieramy. Warto też zwracać uwagę na dostępność kantorów.
Większość banków umożliwia wypłaty gotówki z konta poza granicami Polski przy użyciu karty płatniczej. Dlatego dobrze jest mieć ze sobą również kartę i nosić ją w bezpiecznym miejscu. Jest to wygodniejsze niż chowanie pieniędzy po kątach.

Telefon

Najbardziej polecany jest oczywiście smartfon, który oprócz standardowych opcji telefonowania i SMSowania, daje również możliwość połączenia się z Internetem i skorzystania z mapy online, znalezienia miejsc godnych zobaczenia, czy dobrych restauracji. Poza tym smartfon może też służyć jako aparat / kamera i pozwala na szybkie wrzucanie zdjęć i filmików na dyski internetowe. Dobrym rozwiązaniem będzie też każdy telefon komórkowy podłączony do sieci i pozwalający na skontaktowanie się z bliskimi czy wezwanie pomocy.

Wygodne buty i odzież

Nie będzie nam potrzebna cała garderoba, a jedynie spytnie pomyślane i dopasowane do klimatu zestawy ubrań. Podstawą przy długim zwiedzaniu są wygodne i dobrane do pogody buty, które nie powinny krzyżować nam naszych podróżniczych planów. Najlepsze będą buty sportowe, trapery, czy sprawdzone sandały przy wycieczkach miejskich czy plażowych. Warto zadbać też o nakrycie głowy i odzież wierzchnią, zwłaszcza płaszcz przeciwdeszczowy. Chociaż ten można także zastąpić parasolem.

To tylko podstawy

W tekście uwzględnione zostało minimum. Spokojnie można dopakować każdą inną potrzebną rzecz! Lekarstwa, kosmetyki, soczewki kontaktowe, mokre chusteczki, książka i wiele wiele innych przydatnych przedmiotów. Ograniczeniem może być jedynie pojdemność naszej walizki. Najważniejsze to czuć się komfortowo podczas wyjazdu.

Przyjemnej podróży!

Wakacje autostopem- jak się do tego przygotować

W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się wyjazdy wakacyjne, które polegają na przemieszczaniu się tak zwanym autostopem. Wybór takiej formy odpoczynku przeznaczony jest dla osób odważnych, ponieważ podróżując bez zagwarantowanego transportu jesteśmy narażeni na wiele nieprzyjemności i niebezpieczeństw. Mimo to podróż autostopem może być cudownym przeżyciem, które dostarcza o wiele więcej przygód i atrakcji, niż klasycznie spędzony urlop. Odpowiednie przygotowanie do podróżowania z obcymi ludźmi pozwala uniknąć wielu stresów i ryzykownych sytuacji na drodze.

Podróż w parach

Najlepszą taktyką na podróż autostopem jest znalezienie zaufanego partnera. Dzięki temu zwiększymy poczucie bezpieczeństwa, a i w każdej zaistniałej sytuacji będziemy mieli drugą osobę do pomocy. Możemy oczywiście podróżować w większą ilość osób, jednak należy pamiętać, że im więcej nas jest, tym bardziej zmniejszają się nasze szanse na darmową podwózkę, ponieważ zatrzymany kierowca może mieć ograniczoną liczbę wolnych miejsc w samochodzie.

Niezbędny ekwipunek

Decydując się na podróż autostopem należy zabrać ze sobą niezbędne akcesoria. Z pewnością warto zaopatrzyć się w narzędzie, które może nam pomóc w niebezpiecznej sytuacji. Doskonale sprawdza się tutaj gaz pieprzowy, tyle że należy pamiętać, że w niektórych państwach jego użycie jest zakazane. Dodatkowo musimy pamiętać o naczyniach, które pozwolą nam przechowywać prowiant i wodę pitną. Istotne jest również zabranie niezbędnych ubrań, w tym szczególnie odzieży chroniącej przed przemoczeniem.

Znajomość języków

Umiemy perfekcyjnie mówić po angielsku i wydaje nam się, że to otwiera drzwi do podróżowania autostopem po całym świecie? Możemy się bardzo sparzyć na takim podejściu. Należy pamiętać, że wiele osób w krajach nieanglojęzycznych nie potrafi posługiwać się najbardziej powszechnym językiem obcym. Warto nauczyć się podstawowych zwrotów obowiązujących w państwie, do którego się wybieramy lub przez który zamierzamy przejechać. Pozwoli to na prostą komunikację oraz uniknięcie niepotrzebnych nieporozumień z kierowcą, który zgodzi się nas podwieźć.