Kreta – najlepsze atrakcje

Kreta w dwa tygodnie

Kreta to największa z greckich wysp. Otoczona Morzem Śródziemnym oferuje wszystko to, czego można oczekiwać od prawdziwego raju na Ziemi. Co trzeba zobaczyć? Najlepiej zarezerwować hotel na nie mniej niż dwa tygodnie, bo jest co oglądać. Zapraszam do zapoznania się z dziesięcioma propozycjami! Kolejność przypadkowa.

Plaże

Stefanou (Seitan Limania). Położona nieopodal lotniska w Chanii u stóp klifu. Po zaparkowaniu samochodu na szczycie góry, warto zatrzymać się dłużej i podziwiać widok. Błękitne morze wcina się zygzakiem w głąb lodu. Po obu stronach fale rozbijają się o pionowe skały. Niespotykaną nigdzie indziej barwę nadają wodzie zawarte w skałach minerały. Sama plaża ma szerokość zaledwie kilkudziesięciu metrów, ale nie jest nazbyt zatłoczona, bo zejście do niej wymaga sporo sił i nieco odwagi. Wiedzie bowiem stromymi scieżkami wyłupanymi w skale.

Elafonisi. Jedna z najpiękniejszych plaż na świecie. Leży na zachodnim krańcu wyspy. Jest potężna, ma nieregularne kształty, skały i różowy piasek tworzą laguny. Woda jest przezroczysta i gorąca, do tego pełna kolorowych rybek. Naturalne baseny o powierzchni kilku boisk piłkarskich o głębokości od kostek do kolan, to idealne i bezpieczne miejsce dla dzieci. Nie zapomnijcie tylko o kremie z filtrem!

Wąwozy

Kourtaliotiko. Niesamowity wąwóz, korytem którego płynie rzeka. Pokonanie go wymaga zanurzenia się w wodzie, co jest niewątpliwie atrakcją. Koniec wąwozu, a zarazem ujście rzeki tworzy plażę Preveli. Jeden z jej brzegów umożliwia kąpiel w wodzie słodkiej, drugi w słonej!

Patsos. Położony w centralnej części wyspy. Pokonanie go daje mnóstwo satysfakcji. Na trasie ustawione są drabiny, drewniane mostki nad przepaścią, rozpięte są liny służące do pomagania sobie rekoma w czasie wspinaczki. Mija się wodospady i zalane wodą groty. Ciężko pokonać wąwóz suchą stopą. Warto pomyśleć o butach do chodzenia w wodzie.

Inne atrakcji

Park wodny Acquaplus. Opis zbędny. Park wodny na światowym poziomie. Zarówno dla umiejących i nie umiejących pływać. Dla rodzin z dziećmi absolutna konieczność. Bilety kupimy nieco taniej, jeśli zrobimy to przez Internet.

Aquaworld w Hersonissos. Niewielki, kameralny wręcz ogród zoologiczny. Mimo to zdecydowanie warty odwiedzin. Żółwie, węże, większe i mniejsze jaszczurki. Wszystkie zwierzęta można pogłaskać, nakarmić, część można nawet wziąć na ręce. Niezapomniane wrażenia!

Rzeki i jeziora

Jezioro Kournas. Piękne oczko wodne pośród gór, o średnicy około kilometra. Do dyspozycji plaża, gorąca, przezroczysta woda, rowery wodne. W jeziorze pływają piękne ryby i żółwie wodne, na trudno dostępnych brzegach mieszkają dzikie ptaki. Niesamowite miejsce.

Rzeka żółwi. Georgioupolis. Kilka kilometrów rzeki otwarte dla turystów. Dostęp kajakami lub rowerem wodnym. Chłodna, czysta woda o głębokości około dwóch metrów, jest tak krystaliczna, że daje niesamowite wrażenie unoszenia się w powietrzu. Dodatkowa atrakcja to liczne żółwie wodne i potężne ryby.

Miasta

Jeśli Grecja jest kolebką cywilizacji, to stolarz, który tę kolebkę ciosał, na pewno pochodził z Krety. Tutejsze miasta to rzadko spotykany gdzie indziej przegląd historii. Spośród dziesiątek miast na wyspie warto wybrać kilka i nie spiesząc się, pospacerować starymi jak Europa uliczkami. Obejrzeć zabytki, budowle, porty, twierdze, targowiska i świątynie. Szczególnie warte uwagi są Heraklion i Chania. Sprawę ułatwia fakt, że znajdują się tam miedzynarodowe porty lotnicze i to właśnie z tych miast możemy zacząć zwiedzanie wyspy.

Odwiedzając Kretę nie sposób ograniczyć się do opisanych wcześniej miejsc. Z rozmysłem pominięte zostały równie atrakcyjne lokacje. Ale kto nie słyszał wcześniej o lagunie Balos, wąwozie Samaria lub oceanarium pod Heraklionem?

Co warto zobaczyć we Lwowie?

Z historią, sięgającą 1240 roku, Lwów można porównać do skansenu, który nigdy nie przestaje zadziwiać odwiedzających. Budynki i pomniki z subtelnymi akcentami, liczne muzea i przytulne, zabytkowe dziedzińce są prawdziwymi arcydziełami architektury.

Poznaj rynek

Rynek, położony na skrzyżowaniu ośmiu tętniących życiem ulic, jest najbardziej popularnym miejscem zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Jest nasycony duchem historii, wybrukowany kostką brukową. Znajdują się na nim wykwintne budynki i wyrafinowane zabytkowe rzeźby. Na środku rynku znajduje się Ratusz – siedziba władz lokalnych i piękny punkt widokowy w mieście.

Zobacz piękny widok

Ratusz we Lwowie – najwyższy budynek na Ukrainie – liczy 65 metrów. Ten zabytek architektury znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budynek jest obecnie zajęty przez władze lokalne, ale jest także otwarty dla publiczności, przynajmniej tej, która chce się wspiąć na samą górę. Można z tarasu widokowego  można podziwiać wspaniałą panoramę starożytnego miasta. W Ratuszu znajduje się zegar miejski, którego mieszkańcy nadal używają, aby sprawdzić dokładny czas, dzięki mechanizmowi, który działa od wieków.

Wysoki Zamek

Obowiązkiem wycieczki we Lwowie jest wspinaczka na Wysoki Zamek. Nie spodziewajmy się jednak starożytnych fortyfikacji. Dzisiaj jest to po prostu zwodnicza nazwa ruin. Minęły już cztery stulecia, odkąd zamek został zniszczony przez szwedzkie wojska. Widok jest naprawdę zachwycający. Zamek znajduje się na górze, 413 m n.p.m.

Pałac Potockich

Piękny pałac w stylu klasycyzmu powstał w XIX wieku na polecenie hrabiego Potockiego. Dekoracje wnętrz w stylu Ludwika XVI, stiuk, złocenie, kolorowy marmur są cechami charakterystycznymi. Na szczególną uwagę zasługuje piękno sali lustrzanej, w której odbywają się różne uroczystości, koncerty i wystawy sztuki. Niedawno Pałac został przekształcony w Lwowską Galerię Sztuki, w której można podziwiać obrazy europejskich artystów.

Na prawdę warto zobaczyć to niezwykłe miasto.

 

Od czego zacząć zwiedzanie Krakowa

Przyjeżdżając do Krakowa po raz pierwszy zapewne wiele osób od razu pędzi w okolice Wawelu, żeby zobaczyć słynny i historyczny Zamek Królewski. Owszem, ciężko polemizować ze stwierdzeniem, że jest to najważniejszy obiekt turystyczny w byłej stolicy Polski. Warto zastanowić się, czy nie lepiej zostawić wizytę na Wawelu jako dalszy punkt wycieczki, a zacząć od mniej popularnych, ale nadal znanych atrakcji miasta.

Krakowski Kazimierz

Dawna dzielnica żydowska, czyli słynny Kazimierz, to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na turystycznej mapie Krakowa. Przepiękne uliczki szczególnie warto odwiedzić wczesnym rankiem lub wieczorem, ponieważ wtedy prezentują się one najbardziej okazale. Dodatkowo poranna wizyta umożliwia zjedzenie pysznego śniadania w jednej z wielu dostępnych restauracji lub kawiarni.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach

Jest to niezbędny punkt wycieczki dla każdego pielgrzyma lub turysty ceniącego piękno sakralnych budowli. Znajduje się tu między innymi obraz Jezusa Miłosiernego oraz grób św. Faustyny. Sanktuarium cechuje się piękną budową architektoniczną oraz stanowi punkt docelowy wielu pielgrzymek.

Uniwersytet Jagielloński – muzeum

Uniwersytet Jagielloński znany jest jako najstarsza polska akademia, o której wspomina się w wielu źródłach historycznych na całym świecie. Muzeum znajduje się w słynnym budynku Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego zwiedzanie już samo w sobie jest ciekawą atrakcją turystyczną.

Muzeum Witrażu

Miejsce dla osób ceniących sztukę i piękne malowidła. Do muzeum szczególnie warto się wybrać w słoneczny dzień oraz o względnie wczesnej porze, żeby w jak najlepszych warunkach obejrzeć eksponaty.

Krakow Pinball Museum

Wizyta w muzeum automatów do gry w pinball to doskonała opcja dla osób, które lubią pochwalić się odwiedzeniem miejsc nietypowych. Muzeum zawiera pokaźną kolekcję maszyn, z których większość nie jest już używana w salonach z grami elektronicznymi. Wizyta w tym miejscu zapewne będzie nostalgiczna dla wielu osób, które spędziły dzieciństwo grając na automatach w Pinball.

Stolice Europy, które warto odwiedzić

Okres letnich wakacji to przede wszystkim czas podróży, na który zazwyczaj przygotowujemy się przez resztę roku. Dobrze jest więc wszystko sobie dokładnie zaplanować i zorganizować, byśmy z uśmiechem na twarzy wspominali udany wypoczynek. Jako pierwszy element na sporządzanym przez nas planie znajdzie się oczywiście miejsce, do którego zamierzamy się udać. Może to być trudny wybór, więc poniżej znajdziecie kilka ciekawych propozycji, choć ostateczny wybór zależy od Waszych osobistych preferencji. A więc jakie atrakcyjne stolice Europy warto zwiedzić?

Londyn, Wielka Brytania

Zacząć trzeba oczywiście od multikulturowego miasta, zwanego także stolicą całego świata. Każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Dla tych towarzyskich i poszukujących nowych znajomości niewątpliwie wielkim plusem będzie wielokulturowość, z którego słynie Londyn. Można poznać tu wiele ciekawych ludzi z różnych stron świata, przy okazji rozszerzając swoją wiedzę na temat kultur innych narodowości. Fani zakupów oraz zainteresowani modą znajdą swoje miejsce na popularnej na całym świecie Oxford Street. Dla typowych maniaków turystycznych obowiązkową opcją będzie Big Ben oraz Pałac Buckingham.

Paryż, Francja

Stolica mody oraz zakochanych. Perfekcyjne miejsce na romantyczną podróż, zwłaszcza jeśli chcemy świętować ważne wydarzenie ze swoją drugą połówką. Uliczki tego pięknego miasta są wyjątkowe oraz pełne uroku. Warto zwiedzić sławne z piosenki Joe Dassina Les Champs-Élysées, po polsku znane jako Aleje Pól Elizejskich. Obowiązkową pozycją każdego podróżnika będzie też Wieża Eiffla oraz katedra Notre Dame, która jest jedną z najbardziej popularnych katedr na całym świecie. Gdy dopadnie nas głód warto skosztować prawdziwych, francuskich croissantów wypełnionych pyszną czekoladą i poczuć klimat tego fantastycznego miejsca.

Rzym, Włochy

Tutaj z pewnością odnajdą się jak ryby w wodzie ci, którzy uwielbiają zabytki oraz historię. Miejsca takie jak starożytne Koloseum czy Panteon, z pewnością zrobią na Was ogromne wrażenie. Warto też zwiedzić słynną Bazylikę Świętego Piotra. Samo miasto ulokowane jest nad Morzem Śródziemnym, więc można odpocząć na plaży w blasku słońca lub gwiazd, gdy ogarnie nas zmęczenie po zwiedzaniu.