Czy warto nadal kupować przewodniki

Dla współczesnych ludzi podstawowym źródłem informacji często jest internet. Wydaje się, że wiele produktów, które jeszcze niedawno widzieliśmy na głównych półkach w księgarniach, zaczyna powoli odchodzić do lamusa. Mimo to przewodniki turystyczne nadal są regularnie wydawane i cieszą się dużą popularnością. Czemu tak się dzieje? Poniżej wypisane jest klika faktów, które odpowiadają na pytanie, dlaczego nadal warto kupować przewodniki.

Fizyczna forma produktu

Przewodniki turystyczne, które są wydawane w formie papierowej, mają jedną wiodącą zaletę – można je zabrać wszędzie. Niejedna osoba pewnie obruszy się na to stwierdzenie i powie, że przecież dostęp do internetu jest również ogólnodostępny dla wszystkich osób posiadających urządzenia mobilne. Warto zauważyć jednak, że w wielu miejscach, szczególnie tych turystycznych, dostęp do internetu może być ograniczony. Szczególnie łatwo natknąć się na to zjawisko będąc wysoko w górach, gdzie często nie ma zasięgu sieci telefonicznej. Posiadanie drukowanej wersji przewodnika turystycznego daje nam gwarancję, że będziemy mogli zajrzeć do niego w każdej chwili, jeżeli tylko nie zapomnimy włożyć go do plecaka przed wyruszeniem w trasę. Dodatkowo warto zauważyć, że urządzenia mobilne posiadają baterię, która lubi płatać figle i rozładowywać się w najmniej oczekiwanym momencie. W przypadku korzystania z przewodnika ryzyko utraty dostępu do informacji nam nie grozi.

Przewodniki zawierają sprawdzone informacje

Książki turystyczne dostępne w księgarniach są wydawane przez wydawnictwa, które dokonują wszelkich starań, żeby zawarte w nich informacje były prawdziwe, rzetelne i dokładnie sprawdzone. W przypadku stron internetowych musimy zdawać sobie sprawę, że na wielu z nich publikować może każdy internauta, dlatego zawarte treści mogą okazać się być nieprawdziwe.

Drukowane przewodniki to doskonały pomysł na prezent

Wiele osób lubi nie tylko podróżować, ale również czytać podręczniki turystyczne w domowym zaciszu. Dla takich osób papierowa wersja książki turystycznej może być wspaniałym prezentem.

Gdzie warto wybrać się w góry?

Urlop w górach

Polskie góry

Większość turystów twierdzi że tak naprawdę wypocząć w można jedynie w otoczeniu gór i natury. Bardzo znane są polskie Tatry czy Karpaty. Rysy czyli najwyższy szczyt Polski jest prawdziwym unikatem w temacie bogactwo flory. Znajdują się tam kilkadziesiąt gatunków roślin kwiatowych, oprócz tego występują tam liczne zwierzęta takie jak świstaki, kozice, kilka gatunków ptaków oraz  wiele owadów i mięczaków. 

Góry na świecie

Jeśli jednak chcemy wybrać się gdzieś dalej warto pomyśleć również o takich miejscach jak:

Chorwacja – gdzie woda Adriatyku znajduje się w otoczeniu gór, plaże są malownicze, woda krystalicznie czysta.

Norweskie góry kojarzą się głównie z fiordami i poszarpanymi wybrzeżami, ale to przyciąga rzeszę turystów.

Włochy – charakteryzują się stromymi skałami, które opadają do morza stromymi uliczkami, prowadzącymi przez wsie, a domki stoją nad urwiskami.  Robi to ogromne wrażenie i bardzo przyciąga zwiedzających.

Hiszpania i bardzo popularna Teneryfa. Turyści przyjeżdżają głównie dla morza, jednak Teneryfa może pochwalić się również wysokimi górami, gdyż najwyższy szczyt ma 3718 metrów nad poziomem morza. Oprócz tego atrakcją są ciekawe formacje skalne, a także wielokolorowe języki lawy. Plaże są w różnych kolorach. Mogą być żółte, szare lub brązowe.

Ukraina – Krym jest jedną z tańszych opcji spędzania czasu w górach, robiąc jednocześnie wielkie wrażenia. Na szczyt można wjechać kolejką linową lub wejść wytyczonymi ścieżkami.

Grecja – bardzo popularne są białe domki nad stromym urwiskiem. Skalista wyspa Santorini jest to wierzchołek zanurzonego w morzu wulkanu o czym nie każdy wie.

Mont Blanc czyli najwyższy szczyt Alp jest miejscem, który chcę zwiedzić każdy turysta. Co roku spędza tam wolny czas miliony turystów zachwycając się niezwykłym wyglądem gór.

Kaukaz –  łańcuch górski znajdujący się w południowo – zachodniej Azji. Jest to górotwór o skomplikowanej budowie geologicznej. Ciągle trwają tam procesy tektoniczne czego dowodem są liczne trzęsienia ziemi. Mimo to jest to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. 

Turystyka górska, czyli bezpieczne wakacje na górskich szlakach

Wakacyjne wyjazdy w góry cieszą się popularnością. Możliwość chodzenia po górskich szlakach, podziwianie przepięknych krajobrazów, aktywność fizyczna na najwyższym poziomie. Wszystko to czeka na osoby, które wybiorą wakacje w jednym z górskich kurortów.

Jednak wybierając się w góry, należy dołożyć wszelkich starań, aby nawet pozornie prosta wycieczka po szlakach, była odpowiednio przygotowana. Jak bezpiecznie chodzić po górach? O jakich zasadach należy pamiętać? (więcej…)