Co warto zobaczyć we Lwowie?

Z historią, sięgającą 1240 roku, Lwów można porównać do skansenu, który nigdy nie przestaje zadziwiać odwiedzających. Budynki i pomniki z subtelnymi akcentami, liczne muzea i przytulne, zabytkowe dziedzińce są prawdziwymi arcydziełami architektury.

Poznaj rynek

Rynek, położony na skrzyżowaniu ośmiu tętniących życiem ulic, jest najbardziej popularnym miejscem zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Jest nasycony duchem historii, wybrukowany kostką brukową. Znajdują się na nim wykwintne budynki i wyrafinowane zabytkowe rzeźby. Na środku rynku znajduje się Ratusz – siedziba władz lokalnych i piękny punkt widokowy w mieście.

Zobacz piękny widok

Ratusz we Lwowie – najwyższy budynek na Ukrainie – liczy 65 metrów. Ten zabytek architektury znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budynek jest obecnie zajęty przez władze lokalne, ale jest także otwarty dla publiczności, przynajmniej tej, która chce się wspiąć na samą górę. Można z tarasu widokowego  można podziwiać wspaniałą panoramę starożytnego miasta. W Ratuszu znajduje się zegar miejski, którego mieszkańcy nadal używają, aby sprawdzić dokładny czas, dzięki mechanizmowi, który działa od wieków.

Wysoki Zamek

Obowiązkiem wycieczki we Lwowie jest wspinaczka na Wysoki Zamek. Nie spodziewajmy się jednak starożytnych fortyfikacji. Dzisiaj jest to po prostu zwodnicza nazwa ruin. Minęły już cztery stulecia, odkąd zamek został zniszczony przez szwedzkie wojska. Widok jest naprawdę zachwycający. Zamek znajduje się na górze, 413 m n.p.m.

Pałac Potockich

Piękny pałac w stylu klasycyzmu powstał w XIX wieku na polecenie hrabiego Potockiego. Dekoracje wnętrz w stylu Ludwika XVI, stiuk, złocenie, kolorowy marmur są cechami charakterystycznymi. Na szczególną uwagę zasługuje piękno sali lustrzanej, w której odbywają się różne uroczystości, koncerty i wystawy sztuki. Niedawno Pałac został przekształcony w Lwowską Galerię Sztuki, w której można podziwiać obrazy europejskich artystów.

Na prawdę warto zobaczyć to niezwykłe miasto.

 

Gdzie warto wybrać się w góry?

Urlop w górach

Polskie góry

Większość turystów twierdzi że tak naprawdę wypocząć w można jedynie w otoczeniu gór i natury. Bardzo znane są polskie Tatry czy Karpaty. Rysy czyli najwyższy szczyt Polski jest prawdziwym unikatem w temacie bogactwo flory. Znajdują się tam kilkadziesiąt gatunków roślin kwiatowych, oprócz tego występują tam liczne zwierzęta takie jak świstaki, kozice, kilka gatunków ptaków oraz  wiele owadów i mięczaków. 

Góry na świecie

Jeśli jednak chcemy wybrać się gdzieś dalej warto pomyśleć również o takich miejscach jak:

Chorwacja – gdzie woda Adriatyku znajduje się w otoczeniu gór, plaże są malownicze, woda krystalicznie czysta.

Norweskie góry kojarzą się głównie z fiordami i poszarpanymi wybrzeżami, ale to przyciąga rzeszę turystów.

Włochy – charakteryzują się stromymi skałami, które opadają do morza stromymi uliczkami, prowadzącymi przez wsie, a domki stoją nad urwiskami.  Robi to ogromne wrażenie i bardzo przyciąga zwiedzających.

Hiszpania i bardzo popularna Teneryfa. Turyści przyjeżdżają głównie dla morza, jednak Teneryfa może pochwalić się również wysokimi górami, gdyż najwyższy szczyt ma 3718 metrów nad poziomem morza. Oprócz tego atrakcją są ciekawe formacje skalne, a także wielokolorowe języki lawy. Plaże są w różnych kolorach. Mogą być żółte, szare lub brązowe.

Ukraina – Krym jest jedną z tańszych opcji spędzania czasu w górach, robiąc jednocześnie wielkie wrażenia. Na szczyt można wjechać kolejką linową lub wejść wytyczonymi ścieżkami.

Grecja – bardzo popularne są białe domki nad stromym urwiskiem. Skalista wyspa Santorini jest to wierzchołek zanurzonego w morzu wulkanu o czym nie każdy wie.

Mont Blanc czyli najwyższy szczyt Alp jest miejscem, który chcę zwiedzić każdy turysta. Co roku spędza tam wolny czas miliony turystów zachwycając się niezwykłym wyglądem gór.

Kaukaz –  łańcuch górski znajdujący się w południowo – zachodniej Azji. Jest to górotwór o skomplikowanej budowie geologicznej. Ciągle trwają tam procesy tektoniczne czego dowodem są liczne trzęsienia ziemi. Mimo to jest to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów.