Podróż za granicę – co warto wziąć ze sobą

Możliwości podróżowania wciąż przybywa, granice się otwierają, a praktyczne codzienne czynności (jak dzwonienie czy płacenie) stają się coraz łatwiejsze. Dziś nie trzeba mieć ze sobą pliku banknotów obcej waluty już przy przekraczaniu granicy ani opasłego przewodnika po zwiedzanym mieście, czy też rozmówek, kiedyś pomocnych w dogadaniu się z miejscowymi.

Co zatem tak naprawdę warto mieć ze sobą?

Dokumenty

Przede wszystkim należy zabrać ze sobą odpowiednie dokumenty, jak paszport czy dowód osobisty, ubezpieczenie i bilety, choć dwa ostatnie można w dzisiejszych czasach mieć zapisane w smartfonie. Zdecydowanie najważniejszy jest paszport (bądź dowód osobisty), który jest naszym dokumentem tożsamości. Do niektórych krajów potrzebna jest także odpowiednia wiza i warto o nią postarać się odpowiednio wcześnie.

Pieniądze

Wciąż dobrze jest mieć ze sobą zapas gotówki. To, jaką weźmiemy ze sobą walutę zależy od kursu walut oraz od kraju, do którego się wybieramy. Warto też zwracać uwagę na dostępność kantorów.
Większość banków umożliwia wypłaty gotówki z konta poza granicami Polski przy użyciu karty płatniczej. Dlatego dobrze jest mieć ze sobą również kartę i nosić ją w bezpiecznym miejscu. Jest to wygodniejsze niż chowanie pieniędzy po kątach.

Telefon

Najbardziej polecany jest oczywiście smartfon, który oprócz standardowych opcji telefonowania i SMSowania, daje również możliwość połączenia się z Internetem i skorzystania z mapy online, znalezienia miejsc godnych zobaczenia, czy dobrych restauracji. Poza tym smartfon może też służyć jako aparat / kamera i pozwala na szybkie wrzucanie zdjęć i filmików na dyski internetowe. Dobrym rozwiązaniem będzie też każdy telefon komórkowy podłączony do sieci i pozwalający na skontaktowanie się z bliskimi czy wezwanie pomocy.

Wygodne buty i odzież

Nie będzie nam potrzebna cała garderoba, a jedynie spytnie pomyślane i dopasowane do klimatu zestawy ubrań. Podstawą przy długim zwiedzaniu są wygodne i dobrane do pogody buty, które nie powinny krzyżować nam naszych podróżniczych planów. Najlepsze będą buty sportowe, trapery, czy sprawdzone sandały przy wycieczkach miejskich czy plażowych. Warto zadbać też o nakrycie głowy i odzież wierzchnią, zwłaszcza płaszcz przeciwdeszczowy. Chociaż ten można także zastąpić parasolem.

To tylko podstawy

W tekście uwzględnione zostało minimum. Spokojnie można dopakować każdą inną potrzebną rzecz! Lekarstwa, kosmetyki, soczewki kontaktowe, mokre chusteczki, książka i wiele wiele innych przydatnych przedmiotów. Ograniczeniem może być jedynie pojdemność naszej walizki. Najważniejsze to czuć się komfortowo podczas wyjazdu.

Przyjemnej podróży!

Małe dziecko w samolocie – co warto wiedzieć?

Wybierając się w podróż samolotem z małym dzieckiem, warto wiedzieć, z czym to się wiąże. Na jakie udogodnienia możemy liczyć? O czym bezwzględnie należy pamiętać? Co wolno i czego nie wolno – oto garść wiadomości:

Rodzaj biletu

Podczas kupowania biletów dla swojej rodziny będziesz musiał określić wiek podróżujących dzieci. Zasadniczo możesz się spodziewać dużej zniżki dla podróżujących niemowląt i dzieci do lat dwóch (nawet do 90 %!). Dla dziecka powyżej drugiego roku życia kupisz bilet za 50-100 % ceny biletu dla dorosłego. Do bagażu małego dziecka często możesz dodać wózek oraz fotelik samochodowy. Koniecznie dowiedz się, jakie masz możliwości, czy maluch będzie musiał spędzić całą podróż na Twoich kolanach, czy istnieje opcja zamówienia dostępnych w niektórych liniach kołysek montowanych na ścianie kabiny lub w twoich nogach. Niektóre linie wymagają, by wykupić dla dziecka osobnego miejsca w fotelu, na którym dziecko będzie podróżowało przypięte w foteliku samochodowym. Zawsze najlepszymi miejscami dla rodzica z dzieckiem będą te pierwsze od wejścia, gdzie będziecie mieli do dyspozycji choć kawałek podłogi do zabawy.

Start i lądowanie, turbulencje

Musisz wiedzieć, że zawsze podczas lotu są dwa momenty, w których będziesz musiał szczególnie przypilnować swoje maleństwo. Są nimi start i lądowanie. Stewardessy poproszą wtedy, by posadzić malca na kolanach i przypiąć się pasami. Może się zdarzyć, że podczas lotu wystąpią nieprzyjemne drgania samolotu, czyli turbulencje. Wtedy również wszyscy pasażerowie muszą siedzieć spokojnie w fotelach. Gdyby wystąpiły jakieś nieprzewidziane okoliczności i zaistniałaby potrzeba założenia masek z tlenem, pamiętaj, żeby w pierwszej kolejności założyć ją sobie, dopiero potem dziecku.

Dodatkowe udogodnienia

Zanim wyruszysz w podróż, dowiedz się, jakich dodatkowych atrakcji możesz się spodziewać dla swojej pociechy w danej linii lotniczej. W niektórych samolotach istnieje możliwość włączenia na ekranach w fotelach kanału dla dzieci, czy puszczenia maluchowi kojącej muzykę lub bajki na słuchawkach . Bywa, że stewardessy roznoszą małe upominki – kolorowanki lub drobne zabawki dla najmłodszych pasażerów.

Czy zwiedzanie z małym dzieckiem jest męczące?

Jedziesz na wakacje z małym dzieckiem i chciałbyś zobaczyć ciekawe miejsca? A może marzysz, by jak za dawnych lat (w erze przed dziećmi) zwiedzić ile się da w nieznanym Ci dotąd miejscu? Zastanawiasz się, czy skoro masz nowego, małego współtowarzysza podróży, jest to nadal wykonalne? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! W większość miejsc wartych obejrzenia możesz zabrać ze sobą swoją pociechę, zanim jednak ruszysz na podbój wszelkich możliwych atrakcji turystycznych, opracuj strategię!

1. Zrób rekonesans

Jak dobrze wiesz, miejsca dzielą na się na takie, które są przyjazne dziecku i takie, które nastręczają pewnych trudności, gdy pojawisz się tam z maluchem (taki zabawny podział zaczynasz stosować, gdy na świat przyjdzie Twoje potomstwo). Zanim się gdzieś wybierzesz, koniecznie dowiedz się, czy mali turyści są tam mile widziani i czy można się spodziewać udogodnień dla rodzin. Na szczęście w ostatnim czasie coraz więcej zarządzających miejscami atrakcyjnymi dla turystów, bierze pod uwagę potrzeby małych zwiedzających, jednak lepiej się upewnić.

2. Przestrzegaj zasad

Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemności, przestrzegaj regulaminów. Dzieci mają to do siebie, że z upodobaniem wchodzą tam, gdzie nie powinny, dotykają tego, czego nie wolno i krzyczą tam, gdzie trzeba być cicho. O ile tylko możesz, respektuj prośby organizatorów albo przynajmniej spróbuj. Wszyscy zwiedzający, łącznie z Tobą, poczują się lepiej, jeśli zadbasz o to, żeby Twoje dziecko nikomu nie przeszkadzało. Często w miejscach, w które dzieci są wpuszczane pod pewnymi warunkami, są również strefy rodzinne, gdzie możesz pozwolić dziecku robić, co mu się rzewnie podoba. Jeśli tam, gdzie się wybrałeś, istnieje przestrzeń dedykowana dzieciom, koniecznie udaj się tam ze swoją pociechą, by zebrać siły do zwiedzania również bardziej „wymagających” obiektów.

3. Zapewnij sobie wsparcie

Największy komfort podczas zwiedzania zapewni Ci towarzystwo innych dorosłych osób, które w razie potrzeby mogą zająć się Twoim dzieckiem, gdy Ty będziesz oglądał to, co dla Ciebie jest atrakcyjne, a dla malucha już niekoniecznie. Bardzo korzystny jest układ, w którym wybieracie się na wycieczkę w dwie rodziny, wtedy rodzice na zmianę pełnią dyżury przy dzieciach (które swoją drogą w większym gronie rówieśników często mają więcej zajęć, niż gdy spędzają czas tylko z dorosłymi).

Co warto wiedzieć przed podróżą samolotem?

 Jak się przygotować do lotu

Lot samolotem jest jednym z najbezpieczniejszych form podróżowania. Dzięki niemu możemy w dość szybkim czasie znaleźć się w odległych zakątkach świata. Aby nasz rejs oraz towarzyszące mu formalności przebiegały sprawnie, warto zapoznać się z kilkoma informacjami.

   Przed lotem  

   W przypadku większości lotów trzeba stawić się na lotnisku ok.2-3 godzin przed odlotem. Jest to związane z odprawą bagażową oraz paszportową, której podlegają wszyscy podróżujący. Aby formalności przebiegały sprawnie warto naszykować sobie wszystkie niezbędne dokumenty i paszporty tak, aby były one pod ręką i można je było pokazać w danej chwili. Na pokład warto zabrać ze sobą nieco cieplejsze ubrania, np. bluzę z długim rękawem, ponieważ bywa w nich zimno, a koce do przykrycia nie są rozdawane podczas każdego rejsu. Dodatkowo nasz ubiór powinien być wygodny. W trakcie odprawy przechodzi się przez bramki wykrywające metal, w związku z czym nie jest wskazane ubieranie na siebie zbyt dużej ilości biżuterii czy tego typu ozdób.

   Bagaż główny i podręczny 

   Bagaż jest nieodłącznym elementem każdej podróży. Aby uniknąć płacenia za nadbagaż, warto zapoznać się z maksymalną wagą jaką może mieć nasza walizka czy torba, umożliwi to także roztropne dobieranie rzeczy niezbędnych w podróży. Bagaż podręczny jest bagażem, który zabieramy ze sobą na pokład samolotu. Obowiązują co do niego specjalne wymagania, nie mogą się w nim znaleźć m.in. ostre, metalowe przedmioty czy płyny powyżej określonej objętości. Aby umilić sobie czas spędzony w samolocie, warto zabrać ze sobą słuchawki, dmuchaną poduszkę na ramiona, który sprawdzi się podczas drzemki. Można także zaopatrzyć się w krem nawilżający czy krople do oczu. W czasie startu i lądowania jest duże przeciążenie, przez co jesteśmy narażeni na np. zatkane uszy. jednym ze sposobów, aby złagodzić tego typu niedogodności jest żucie gumy.

   Zakupy na pokładzie

   W trakcie lotu jest także możliwość kupienia nie tylko przekąsek czy napojów, ale i wielu innych artykułów, takich jak biżuteria, perfumy czy kosmetyki. Ich ceny są atrakcyjniejsze w porównaniu do tych w sklepach stacjonarnych, warto więc zabrać ze sobą nieco gotówki czy kartę, by w razie potrzeby móc kupić sobie upatrzone drobiazgi.