Ile pieniędzy przeznaczyć na wakacje?

Wakacje to czas wyjątkowy – po długim roku pracy przychodzi czas na odpoczynek, relaks i zmianę otoczenia. I można wybrać się do spa, nad morze, w góry czy nad jeziora. Ilość pieniędzy przeznaczonych na wakacje zależy od czasu przeznaczonego na wypoczynek oraz miejsca pobytu – wakacje na wsi będą tańsze od wakacji w Rzymie, Mediolanie czy innym dużym mieście w Europie. Cztery dni pobytu w spa kosztują około 500-600 złotych, do tego należy doliczyć pieniądze na dojazd oraz wydatki własne i już może to być kwota 1000 czy 1200 złotych. Tygodniowy pobyt nad morzem dla czteroosobowej rodziny kosztuje około 10 000 złotych – w tej cenie są noclegi, wyżywienie, rozrywki i dojazd. Podobną kwotę trzeba przeznaczyć na wakacje w Grecji trwające siedem dni, ale kwota nie będzie zawierała pieniędzy na dodatkowe atrakcje dla czteroosobowej rodziny. Tydzień w Chinach czy Indiach jest znacznie droższy – jedna osoba płaci około 6000 złotych i musi do tego doliczyć ok. 2000 złotych na zakup waluty na własne wydatki. Nie są to małe kwoty, dlatego ludzie często odkładają przez cały rok, aby pojechać na wakacje. Czasami pobierane są pożyczki na ten cel. Obecnie można też zakupić wakacje na raty, płacąc np. 200-300 złotych miesięcznie przez cały rok na ten cel.

Jak można odpocząć tanio?

Tani wypoczynek można mieć u rodziny lub znajomych. Wówczas wydaje się pieniądze na przejazd, zakup drobnych upominków dla gospodarczy, nie wydaje się na jedzenie oraz noclegi. Minusem takiego rozwiązania jest pewne skrępowanie – gospodarze goszczą rodzinę lub znajomych i muszą zapewnić im wyżywienie oraz rozrywki. Warto chociaż trochę w takich kosztach uczestniczyć, aby nie być obciążeniem dla przyjmującej rodziny. Dobrze jest nie przedłużać nadmiernie pobytu. Trzy lub cztery dni to wystarczający czas na wizyty tego rodzaju. Na taki wypoczynek wystarczy przeznaczyć ok. 800 złotych. Oczywiście wszystko zależy od kosztów przejazdu oraz tego, ile dodamy naszym gospodarzom do codziennego utrzymania. Wysłanie dziecka na obóz lub kolonię to koszt ok. 1200-1500 złotych za dwutygodniowy pobyt. Do tego należy doliczyć kieszonkowe – około 300 złotych – oraz ekwipunek na taki wyjazd, czyli dodatkowe ubrania, podręczną apteczkę i tym podobne rzeczy.

Jak rozsądnie wydawać pieniądze podczas podróży?

(Nie)potrzebne pamiątki

W górach kuszą nas stragany przepełnione owieczkami i ciupagami obsługiwane przez przemiłych górali, nad morzem natomiast każda z pań chce mieć bursztynowy naszyjnik ze stoiska z pamiątkami. Sterta niepotrzebnych bibelotów, rupieci upychanych po kątach i składowanych w pudełkach. I kolejny kubek z Zakopanego… Czy to aby na pewno jest nam potrzebne? Nie przesadzajmy z zakupem pamiątek. Pamiętajmy, że najważniejsze są wspomnienia, a tych nie da się kupić za żadne pieniądze.

Dobre zaopatrzenie

Wiadomo nie od dziś, że w miejscach skupiających turystów ceny nawet najbardziej powszechnych produktów są dużo droższe niż w innych miejscach. Warto więc kupić wszystkie potrzebne nam na wakacjach rzeczy jeszcze przed wyjazdem. Ten pomysł sprawdzi się zwłaszcza jeżeli w podróż wyruszamy własnym samochodem. Weźmy więc ze sobą zapas wody, chusteczek higienicznych czy suchego prowiantu. Nawet jeżeli nie zużyjemy tego wszystkiego podczas naszej wyprawy, są to rzeczy, które z czasem przydadzą się w codziennym życiu.

Doba internetu

W czasie planowania wyjazdu i obmyślania z jakich atrakcji skorzystać podczas wakacji, przeczytajmy jak najwięcej opinii w internecie. Tam aż roi się od mniej lub bardziej zadowolonych turystów, którzy polecają różne, ciekawe miejsca z biletami za niewielkie pieniądze. Wczasowicze na różnego rodzaju forach dzielą się swoimi opiniami na temat restauracji, w których można spróbować lokalnej kuchni czy wypić przepyszną kawę, nie wydając przy tym fortuny.

Samochód w odstawkę

W momencie gdy znajdziemy się już w miejscu docelowym, dobrym pomysłem jest schowanie kluczyków od auta do dnia powrotu. W celu lokomocji pomiędzy atrakcjami zamiast wydawać kolejne pieniądze na paliwo, a dodatkowo stać w korkach, wybierzmy się na pieszy spacer. Warto również zorientować się czy w danym ośrodku turystycznym jest wypożyczalnia rowerów. Jest to na pewno tańsza opcja niż przemieszczanie się samochodem, a  w ponadto dużo zdrowsza.

Rozsądne wydawanie pieniędzy na wakacjach paradoksalnie nie wiąże się z oszczędzaniem. Trzeba jedynie, tak jak każdego dnia, racjonalnie planować wydatki.