Podróż po Polsce- co trzeba zobaczyć?

Co trzeba zobaczyć mieszkając w Polsce

Polska jest krajem niedocenianym, jeśli chodzi o ilość atrakcji turystycznych, wiele osób wybiera więc wakacje poza granicami kraju, licząc na ciekawe wycieczki, piękne krajobrazy i dobre jedzenie. Zapominają natomiast o największej zalecie Polski – jej różnorodności! Mamy we własnym kraju jednocześnie dostęp do morza, nadmorskich kurortów, czy też pięknych, dzikich plaż, ale wystarczy pojechać na południe, by cieszyć się górskimi szczytami spiczastych, surowych Tatr czy łagodniejszych Bieszczad; mamy nowoczesne centra nauki czy muzea, ale też zapomniane wioski, gdzie żyje się tak, jakby się czas zatrzymał; mamy jeziora, lasy, torfowiska i szerokie połacie nizin, mamy kulturę i folklor różniące się zależnie od regionu, mamy nawet niemal odmienne języki, a wszystko to bez przekraczania granicy. Może więc warto skorzystać z tego dobrodziejstwa?

Podróż po Polsce – góry czy morze?

Znajdzie się coś dla miłośników jednego i drugiego. Będąc w rejonach górskich, warto odwiedzić jeden z licznych parków krajobrazowych, jak Park Krajobrazowy Góry Opawskie. Oferuje to nam możliwość podziwiania krajobrazów praktycznie nieprzekształconych przez człowieka, a przez to unikatowych dla danego miejsca. Ciekawą rozrywką jest natomiast poruszanie się Szlakiem Orlich Gniazd, łączącym Kraków z Częstochową, gdzie możemy jednocześnie korzystać z natury, odwiedzić takie miejsca jak Ojcowski Park Narodowy (który jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce), ale też dowiedzieć się czegoś o historii, gdyż na szlaku tym leżą liczne ruiny zamków i budowli historycznych z różnych okresów.

Nad morzem natomiast nie można ominąć takich atrakcji jak molo w Sopocie czy któraś z licznych latarni morskich, na przykład w Kołobrzegu. Popularnymi atrakcjami są także oceanaria, na szczególną uwagę zasługuje to w Gdyni. A będąc już w Gdyni, warto również odwiedzić statek-muzeum „Dar Pomorza” czy okręt-muzeum ORP „Błyskawica”.

Miejsca zapomniane

Wśród atrakcji dla tych, którzy nie mają ochoty na wakacje w tłumie ludzi, znajdują się liczne miejsca niemal zapomniane. Być może warto rozważyć ucieczkę z zatłoczonego Krakowa do znajdującej się ledwie kilkadziesiąt kilometrów dalej wsi Lanckorona słynącej z Festiwalu Aniołów, a jeśli nie bawią nas pełne ludzi plaże w Mielnie, wsiadajmy w auto i jeźdźmy do Dąbków, by stamtąd urządzić sobie wycieczkę rowerową do maleńkiej nadmorskiej wsi Dąbkowice.

Od czego zacząć zwiedzanie Krakowa

Przyjeżdżając do Krakowa po raz pierwszy zapewne wiele osób od razu pędzi w okolice Wawelu, żeby zobaczyć słynny i historyczny Zamek Królewski. Owszem, ciężko polemizować ze stwierdzeniem, że jest to najważniejszy obiekt turystyczny w byłej stolicy Polski. Warto zastanowić się, czy nie lepiej zostawić wizytę na Wawelu jako dalszy punkt wycieczki, a zacząć od mniej popularnych, ale nadal znanych atrakcji miasta.

Krakowski Kazimierz

Dawna dzielnica żydowska, czyli słynny Kazimierz, to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na turystycznej mapie Krakowa. Przepiękne uliczki szczególnie warto odwiedzić wczesnym rankiem lub wieczorem, ponieważ wtedy prezentują się one najbardziej okazale. Dodatkowo poranna wizyta umożliwia zjedzenie pysznego śniadania w jednej z wielu dostępnych restauracji lub kawiarni.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach

Jest to niezbędny punkt wycieczki dla każdego pielgrzyma lub turysty ceniącego piękno sakralnych budowli. Znajduje się tu między innymi obraz Jezusa Miłosiernego oraz grób św. Faustyny. Sanktuarium cechuje się piękną budową architektoniczną oraz stanowi punkt docelowy wielu pielgrzymek.

Uniwersytet Jagielloński – muzeum

Uniwersytet Jagielloński znany jest jako najstarsza polska akademia, o której wspomina się w wielu źródłach historycznych na całym świecie. Muzeum znajduje się w słynnym budynku Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego zwiedzanie już samo w sobie jest ciekawą atrakcją turystyczną.

Muzeum Witrażu

Miejsce dla osób ceniących sztukę i piękne malowidła. Do muzeum szczególnie warto się wybrać w słoneczny dzień oraz o względnie wczesnej porze, żeby w jak najlepszych warunkach obejrzeć eksponaty.

Krakow Pinball Museum

Wizyta w muzeum automatów do gry w pinball to doskonała opcja dla osób, które lubią pochwalić się odwiedzeniem miejsc nietypowych. Muzeum zawiera pokaźną kolekcję maszyn, z których większość nie jest już używana w salonach z grami elektronicznymi. Wizyta w tym miejscu zapewne będzie nostalgiczna dla wielu osób, które spędziły dzieciństwo grając na automatach w Pinball.