Urlop spędzić aktywnie czy przed telewizorem?

Urlop spędzić aktywnie czy przed telewizorem?

 

Odpowiedź na tytuł tego artykułu ciśnie się na usta sama. Zwłaszcza kiedy weźmiemy pod uwagę, że w programach telewizyjnych podczas wakacji panuje sezon ogórkowy. Owszem, często podczas urlopu jesteśmy zmęczeni po długim okresie pracy i z rozkoszą oddajemy się błogiemu lenistwu. Dlaczego jednak nie skorzystać opcji aktywnego wypoczynku? Ba, możemy nawet leniuchować, ale nie koniecznie w domu, a np. na łonie natury.

Propozycje na spędzenie urlopu

 

Dobrym rozwiązaniem może okazać się krótka – bo zazwyczaj kilkudniowa – wycieczka objazdowa. Często wycieczki takie nie są nawet specjalnie drogie. Przykładowo za trzydniowy wyjazd do Czech zapłacimy około 400 zł.

Dobrym rozwiązaniem są także oferty Last Minute, które oferują biura podróży na krótko przed terminem wyjazdu. Często w tym przypadku zapewnione mamy wakacje all-inclusive nawet za połowę ceny.

Jeśli jednak nie chcemy wyjeżdżać daleko, możemy rozejrzeć się za atrakcjami, które dostępne są w naszej okolicy. W ten sposób zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale również czas i energię potrzebne na podróż.

W takim przypadku warto poszperać w internecie, gdzie zrobimy research dostępnych w pobliżu opcji na spędzenie wolnego czasu. Możemy przykładowo wybrać się na strzelnicę, gdzie możemy potrenować naszą celność, a oferty są często bardzo korzystne. Zwłaszcza jeśli korzystamy z opcji rabatowych, które oferowane są na różnych stronach.

Jeżeli strzelectwo nas nie interesuje, to może warto skorzystać z ofert gospodarstw agroturystycznych. Wyrwanie się z miasta i spędzenie kilku dni w otoczeniu wiejskich krajobrazów mogą naładować nas dobrą energią, a także pomogą nam odzyskać świeżość.

Gospodarstwa agroturystyczne często w swojej ofercie oferują atrakcje takie jak, np. jeździectwo konne, wypożyczalnie quadów czy nawet mini zoo.

Często nawet  zwykły wyjazd nad jezioro może poprawić nasze samopoczucie i pomóc „przewietrzyć głowę”. Dlatego też zamiast szukać wymówek i marnować czas przed telewizorem, zorganizujmy sobie wolny czas, tak abyśmy wracając do codziennych spraw, obowiązków i pracy byli pełni wigoru, zamiast być jeszcze bardziej zmęczeni. Tak, nuda również potrafi być męcząca.

Jak jechać na wakacje- auto, samolot czy autobus?

Organizując wakacyjny wypoczynek czasami zastanawiamy się, jakim środkiem transportu przedostać się do wymarzonej miejscowości. Poniżej opisane są trzy najczęściej wybierane na to sposoby.

Przelot samolotem

Powietrzny środek transportu doskonale sprawdza się w sytuacji, w której zamierzamy wypoczywać za granicą. Oczywiście wszystko jest uzależnione od państwa, w którym chcemy spędzić urlop, ponieważ do takich krajów, jak chociażby Czechy czy Słowacja możemy bez problemu przedostać się lądowym środkiem lokomocji. Samolot ma jednak swoje zalety nawet przy pokonywaniu względnie krótkich dystansów. Po pierwsze zapewnia bardzo szybki czas lotu, dzięki czemu nie musimy marnować całego dnia na podróż. Po drugie może okazać się bardzo tanim środkiem transportu, jeśli natrafimy na dobrą okazję i zarezerwujemy bilety z odpowiednim wyprzedzeniem. Dodatkowo podróż samolotem zapewnia piękne widoki z okien oraz wliczone w cenę udogodnienia, jeśli zdecydujemy się na droższą ofertę podróży.

Podróż autobusem

Niewątpliwie zaletą tego środka transportu jest fakt, że nie potrzebujemy kierowcy, żeby dostać się do wymarzonej miejscowości. Wiele osób jadąc na urlop pragnie wypocząć również od prowadzenia samochodu, dlatego autobus może okazać się dla nich świetnym rozwiązaniem. Mnóstwo firm oferujących przewóz autokarem ma obecnie bardzo atrakcyjne oferty, ponieważ konkurencja na rynku jest bardzo duża i przedsiębiorstwa transportowe starają się proponować klientom jak najtańszy przejazd. Warto również wspomnieć, że wiele autobusów posiada wygodne udogodnienia, jak chociażby toaleta czy dostęp do internetu.

Własny samochód

Prywatne auto to wygodne rozwiązanie dla osób, które podczas urlopu potrzebują przemieszczać się z miejsca na miejsce. Jadąc nad morze z reguły nie potrzebujemy zmieniać naszej lokacji, ale już chociażby podczas wyjazdu w góry często musimy dojechać do innej miejscowości, żeby móc wyruszyć na wycieczkę konkretnie wybranym szlakiem. Wadą posiadania własnego transportu jest zazwyczaj drogi koszt podróży, ponieważ samodzielnie musimy zaopatrzyć się w benzynę.

Czy warto nadal kupować przewodniki

Dla współczesnych ludzi podstawowym źródłem informacji często jest internet. Wydaje się, że wiele produktów, które jeszcze niedawno widzieliśmy na głównych półkach w księgarniach, zaczyna powoli odchodzić do lamusa. Mimo to przewodniki turystyczne nadal są regularnie wydawane i cieszą się dużą popularnością. Czemu tak się dzieje? Poniżej wypisane jest klika faktów, które odpowiadają na pytanie, dlaczego nadal warto kupować przewodniki.

Fizyczna forma produktu

Przewodniki turystyczne, które są wydawane w formie papierowej, mają jedną wiodącą zaletę – można je zabrać wszędzie. Niejedna osoba pewnie obruszy się na to stwierdzenie i powie, że przecież dostęp do internetu jest również ogólnodostępny dla wszystkich osób posiadających urządzenia mobilne. Warto zauważyć jednak, że w wielu miejscach, szczególnie tych turystycznych, dostęp do internetu może być ograniczony. Szczególnie łatwo natknąć się na to zjawisko będąc wysoko w górach, gdzie często nie ma zasięgu sieci telefonicznej. Posiadanie drukowanej wersji przewodnika turystycznego daje nam gwarancję, że będziemy mogli zajrzeć do niego w każdej chwili, jeżeli tylko nie zapomnimy włożyć go do plecaka przed wyruszeniem w trasę. Dodatkowo warto zauważyć, że urządzenia mobilne posiadają baterię, która lubi płatać figle i rozładowywać się w najmniej oczekiwanym momencie. W przypadku korzystania z przewodnika ryzyko utraty dostępu do informacji nam nie grozi.

Przewodniki zawierają sprawdzone informacje

Książki turystyczne dostępne w księgarniach są wydawane przez wydawnictwa, które dokonują wszelkich starań, żeby zawarte w nich informacje były prawdziwe, rzetelne i dokładnie sprawdzone. W przypadku stron internetowych musimy zdawać sobie sprawę, że na wielu z nich publikować może każdy internauta, dlatego zawarte treści mogą okazać się być nieprawdziwe.

Drukowane przewodniki to doskonały pomysł na prezent

Wiele osób lubi nie tylko podróżować, ale również czytać podręczniki turystyczne w domowym zaciszu. Dla takich osób papierowa wersja książki turystycznej może być wspaniałym prezentem.

Ile pieniędzy przeznaczyć na wakacje?

Wakacje to czas wyjątkowy – po długim roku pracy przychodzi czas na odpoczynek, relaks i zmianę otoczenia. I można wybrać się do spa, nad morze, w góry czy nad jeziora. Ilość pieniędzy przeznaczonych na wakacje zależy od czasu przeznaczonego na wypoczynek oraz miejsca pobytu – wakacje na wsi będą tańsze od wakacji w Rzymie, Mediolanie czy innym dużym mieście w Europie. Cztery dni pobytu w spa kosztują około 500-600 złotych, do tego należy doliczyć pieniądze na dojazd oraz wydatki własne i już może to być kwota 1000 czy 1200 złotych. Tygodniowy pobyt nad morzem dla czteroosobowej rodziny kosztuje około 10 000 złotych – w tej cenie są noclegi, wyżywienie, rozrywki i dojazd. Podobną kwotę trzeba przeznaczyć na wakacje w Grecji trwające siedem dni, ale kwota nie będzie zawierała pieniędzy na dodatkowe atrakcje dla czteroosobowej rodziny. Tydzień w Chinach czy Indiach jest znacznie droższy – jedna osoba płaci około 6000 złotych i musi do tego doliczyć ok. 2000 złotych na zakup waluty na własne wydatki. Nie są to małe kwoty, dlatego ludzie często odkładają przez cały rok, aby pojechać na wakacje. Czasami pobierane są pożyczki na ten cel. Obecnie można też zakupić wakacje na raty, płacąc np. 200-300 złotych miesięcznie przez cały rok na ten cel.

Jak można odpocząć tanio?

Tani wypoczynek można mieć u rodziny lub znajomych. Wówczas wydaje się pieniądze na przejazd, zakup drobnych upominków dla gospodarczy, nie wydaje się na jedzenie oraz noclegi. Minusem takiego rozwiązania jest pewne skrępowanie – gospodarze goszczą rodzinę lub znajomych i muszą zapewnić im wyżywienie oraz rozrywki. Warto chociaż trochę w takich kosztach uczestniczyć, aby nie być obciążeniem dla przyjmującej rodziny. Dobrze jest nie przedłużać nadmiernie pobytu. Trzy lub cztery dni to wystarczający czas na wizyty tego rodzaju. Na taki wypoczynek wystarczy przeznaczyć ok. 800 złotych. Oczywiście wszystko zależy od kosztów przejazdu oraz tego, ile dodamy naszym gospodarzom do codziennego utrzymania. Wysłanie dziecka na obóz lub kolonię to koszt ok. 1200-1500 złotych za dwutygodniowy pobyt. Do tego należy doliczyć kieszonkowe – około 300 złotych – oraz ekwipunek na taki wyjazd, czyli dodatkowe ubrania, podręczną apteczkę i tym podobne rzeczy.

Jak rozsądnie wydawać pieniądze podczas podróży?

(Nie)potrzebne pamiątki

W górach kuszą nas stragany przepełnione owieczkami i ciupagami obsługiwane przez przemiłych górali, nad morzem natomiast każda z pań chce mieć bursztynowy naszyjnik ze stoiska z pamiątkami. Sterta niepotrzebnych bibelotów, rupieci upychanych po kątach i składowanych w pudełkach. I kolejny kubek z Zakopanego… Czy to aby na pewno jest nam potrzebne? Nie przesadzajmy z zakupem pamiątek. Pamiętajmy, że najważniejsze są wspomnienia, a tych nie da się kupić za żadne pieniądze.

Dobre zaopatrzenie

Wiadomo nie od dziś, że w miejscach skupiających turystów ceny nawet najbardziej powszechnych produktów są dużo droższe niż w innych miejscach. Warto więc kupić wszystkie potrzebne nam na wakacjach rzeczy jeszcze przed wyjazdem. Ten pomysł sprawdzi się zwłaszcza jeżeli w podróż wyruszamy własnym samochodem. Weźmy więc ze sobą zapas wody, chusteczek higienicznych czy suchego prowiantu. Nawet jeżeli nie zużyjemy tego wszystkiego podczas naszej wyprawy, są to rzeczy, które z czasem przydadzą się w codziennym życiu.

Doba internetu

W czasie planowania wyjazdu i obmyślania z jakich atrakcji skorzystać podczas wakacji, przeczytajmy jak najwięcej opinii w internecie. Tam aż roi się od mniej lub bardziej zadowolonych turystów, którzy polecają różne, ciekawe miejsca z biletami za niewielkie pieniądze. Wczasowicze na różnego rodzaju forach dzielą się swoimi opiniami na temat restauracji, w których można spróbować lokalnej kuchni czy wypić przepyszną kawę, nie wydając przy tym fortuny.

Samochód w odstawkę

W momencie gdy znajdziemy się już w miejscu docelowym, dobrym pomysłem jest schowanie kluczyków od auta do dnia powrotu. W celu lokomocji pomiędzy atrakcjami zamiast wydawać kolejne pieniądze na paliwo, a dodatkowo stać w korkach, wybierzmy się na pieszy spacer. Warto również zorientować się czy w danym ośrodku turystycznym jest wypożyczalnia rowerów. Jest to na pewno tańsza opcja niż przemieszczanie się samochodem, a  w ponadto dużo zdrowsza.

Rozsądne wydawanie pieniędzy na wakacjach paradoksalnie nie wiąże się z oszczędzaniem. Trzeba jedynie, tak jak każdego dnia, racjonalnie planować wydatki.

 

Podróż za granicę – co warto wziąć ze sobą

Możliwości podróżowania wciąż przybywa, granice się otwierają, a praktyczne codzienne czynności (jak dzwonienie czy płacenie) stają się coraz łatwiejsze. Dziś nie trzeba mieć ze sobą pliku banknotów obcej waluty już przy przekraczaniu granicy ani opasłego przewodnika po zwiedzanym mieście, czy też rozmówek, kiedyś pomocnych w dogadaniu się z miejscowymi.

Co zatem tak naprawdę warto mieć ze sobą?

Dokumenty

Przede wszystkim należy zabrać ze sobą odpowiednie dokumenty, jak paszport czy dowód osobisty, ubezpieczenie i bilety, choć dwa ostatnie można w dzisiejszych czasach mieć zapisane w smartfonie. Zdecydowanie najważniejszy jest paszport (bądź dowód osobisty), który jest naszym dokumentem tożsamości. Do niektórych krajów potrzebna jest także odpowiednia wiza i warto o nią postarać się odpowiednio wcześnie.

Pieniądze

Wciąż dobrze jest mieć ze sobą zapas gotówki. To, jaką weźmiemy ze sobą walutę zależy od kursu walut oraz od kraju, do którego się wybieramy. Warto też zwracać uwagę na dostępność kantorów.
Większość banków umożliwia wypłaty gotówki z konta poza granicami Polski przy użyciu karty płatniczej. Dlatego dobrze jest mieć ze sobą również kartę i nosić ją w bezpiecznym miejscu. Jest to wygodniejsze niż chowanie pieniędzy po kątach.

Telefon

Najbardziej polecany jest oczywiście smartfon, który oprócz standardowych opcji telefonowania i SMSowania, daje również możliwość połączenia się z Internetem i skorzystania z mapy online, znalezienia miejsc godnych zobaczenia, czy dobrych restauracji. Poza tym smartfon może też służyć jako aparat / kamera i pozwala na szybkie wrzucanie zdjęć i filmików na dyski internetowe. Dobrym rozwiązaniem będzie też każdy telefon komórkowy podłączony do sieci i pozwalający na skontaktowanie się z bliskimi czy wezwanie pomocy.

Wygodne buty i odzież

Nie będzie nam potrzebna cała garderoba, a jedynie spytnie pomyślane i dopasowane do klimatu zestawy ubrań. Podstawą przy długim zwiedzaniu są wygodne i dobrane do pogody buty, które nie powinny krzyżować nam naszych podróżniczych planów. Najlepsze będą buty sportowe, trapery, czy sprawdzone sandały przy wycieczkach miejskich czy plażowych. Warto zadbać też o nakrycie głowy i odzież wierzchnią, zwłaszcza płaszcz przeciwdeszczowy. Chociaż ten można także zastąpić parasolem.

To tylko podstawy

W tekście uwzględnione zostało minimum. Spokojnie można dopakować każdą inną potrzebną rzecz! Lekarstwa, kosmetyki, soczewki kontaktowe, mokre chusteczki, książka i wiele wiele innych przydatnych przedmiotów. Ograniczeniem może być jedynie pojdemność naszej walizki. Najważniejsze to czuć się komfortowo podczas wyjazdu.

Przyjemnej podróży!

Małe dziecko w samolocie – co warto wiedzieć?

Wybierając się w podróż samolotem z małym dzieckiem, warto wiedzieć, z czym to się wiąże. Na jakie udogodnienia możemy liczyć? O czym bezwzględnie należy pamiętać? Co wolno i czego nie wolno – oto garść wiadomości:

Rodzaj biletu

Podczas kupowania biletów dla swojej rodziny będziesz musiał określić wiek podróżujących dzieci. Zasadniczo możesz się spodziewać dużej zniżki dla podróżujących niemowląt i dzieci do lat dwóch (nawet do 90 %!). Dla dziecka powyżej drugiego roku życia kupisz bilet za 50-100 % ceny biletu dla dorosłego. Do bagażu małego dziecka często możesz dodać wózek oraz fotelik samochodowy. Koniecznie dowiedz się, jakie masz możliwości, czy maluch będzie musiał spędzić całą podróż na Twoich kolanach, czy istnieje opcja zamówienia dostępnych w niektórych liniach kołysek montowanych na ścianie kabiny lub w twoich nogach. Niektóre linie wymagają, by wykupić dla dziecka osobnego miejsca w fotelu, na którym dziecko będzie podróżowało przypięte w foteliku samochodowym. Zawsze najlepszymi miejscami dla rodzica z dzieckiem będą te pierwsze od wejścia, gdzie będziecie mieli do dyspozycji choć kawałek podłogi do zabawy.

Start i lądowanie, turbulencje

Musisz wiedzieć, że zawsze podczas lotu są dwa momenty, w których będziesz musiał szczególnie przypilnować swoje maleństwo. Są nimi start i lądowanie. Stewardessy poproszą wtedy, by posadzić malca na kolanach i przypiąć się pasami. Może się zdarzyć, że podczas lotu wystąpią nieprzyjemne drgania samolotu, czyli turbulencje. Wtedy również wszyscy pasażerowie muszą siedzieć spokojnie w fotelach. Gdyby wystąpiły jakieś nieprzewidziane okoliczności i zaistniałaby potrzeba założenia masek z tlenem, pamiętaj, żeby w pierwszej kolejności założyć ją sobie, dopiero potem dziecku.

Dodatkowe udogodnienia

Zanim wyruszysz w podróż, dowiedz się, jakich dodatkowych atrakcji możesz się spodziewać dla swojej pociechy w danej linii lotniczej. W niektórych samolotach istnieje możliwość włączenia na ekranach w fotelach kanału dla dzieci, czy puszczenia maluchowi kojącej muzykę lub bajki na słuchawkach . Bywa, że stewardessy roznoszą małe upominki – kolorowanki lub drobne zabawki dla najmłodszych pasażerów.

Weekend w mieście czy na wsi?

 

Weekend spędzony na wsi

Osoby pracujące i uczące się z utęsknieniem czekają na każdy zbliżający się weekend. Wykorzystanie tych kilku dni ma bardzo duży wpływ na cały późniejszy tydzień pracy. Ludzie mieszkający na co dzień w mieście lubią w wolnych chwilach uciekać na łono natury. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ najczęściej w trakcie całego tygodnia nie możemy nawet przez chwilę przebyć w ciszy i spokoju, bo za naszym i oknami znajduje się ruchliwa ulica. Z kolei ludzie z mniejszych miejscowości kierują się w stronę miasta, do galerii handlowych i wszelkich atrakcji, które aktualnie się dzieją. Gdzie spędzić nasz upragniony weekend? Dla każdego odpowiedź jest spersonalizowana, ze względu na preferencje. Jednak po tygodniu ciężkiej pracy warto zastanowić się nad wyjechaniem na camping z dala od miasta. Tam zawsze możemy bez przeszkód rozpalić grilla, bądź ognisko i w dobrym towarzystwie, ze znajomymi spędzić przyjemny wieczór. Dodatkowo ci, którzy lubią wędkować z całą pewnością znajdą odpowiednie miejsce by zrelaksować się z wędką na łódce. W takich miejscach doskonale spędza się czas w gronie rodziny. Nie przeszkadzają nam dzwoniące telefony, przychodzące maile i inne dzwoniące gadżety, bo najczęściej w środku lasu nie znajdziemy zwyczajnie zasięgu, co jest zdecydowanym plusem biorąc pod uwagę całotygodniowy miejski zgiełk. Na spędzenie weekendu poza miastem jest wiele możliwości w których nikt nie pozostanie znudzony. Dodatkowo w trakcie takich wyjazdów dzieci mogą się wiele nauczyć, co wolno i trzeba robić, a co jest zabronione. Odpoczynek w mieście również ma swoje zalety pod warunkiem, że nie jesteśmy nim przesyceni. Zawsze możemy się wyszukiwać i ruszyć na podbój klubów i dyskotek w każdym mieście co weekend odbywają się różnego rodzaju festyny, festiwale, wystawy, koncerty i wiele innych, które również będą doskonałą formą spędzenia wolnego czasu. Każdy z nas preferuje różne formy zabawy i odpoczynku, to on nas zależy czy chcemy spędzić spokojny weekend w mieście czy na wsi. Obie opcje mają szeroką gamę atrakcji do zaoferowania.

Czy zwiedzanie z małym dzieckiem jest męczące?

Jedziesz na wakacje z małym dzieckiem i chciałbyś zobaczyć ciekawe miejsca? A może marzysz, by jak za dawnych lat (w erze przed dziećmi) zwiedzić ile się da w nieznanym Ci dotąd miejscu? Zastanawiasz się, czy skoro masz nowego, małego współtowarzysza podróży, jest to nadal wykonalne? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! W większość miejsc wartych obejrzenia możesz zabrać ze sobą swoją pociechę, zanim jednak ruszysz na podbój wszelkich możliwych atrakcji turystycznych, opracuj strategię!

1. Zrób rekonesans

Jak dobrze wiesz, miejsca dzielą na się na takie, które są przyjazne dziecku i takie, które nastręczają pewnych trudności, gdy pojawisz się tam z maluchem (taki zabawny podział zaczynasz stosować, gdy na świat przyjdzie Twoje potomstwo). Zanim się gdzieś wybierzesz, koniecznie dowiedz się, czy mali turyści są tam mile widziani i czy można się spodziewać udogodnień dla rodzin. Na szczęście w ostatnim czasie coraz więcej zarządzających miejscami atrakcyjnymi dla turystów, bierze pod uwagę potrzeby małych zwiedzających, jednak lepiej się upewnić.

2. Przestrzegaj zasad

Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemności, przestrzegaj regulaminów. Dzieci mają to do siebie, że z upodobaniem wchodzą tam, gdzie nie powinny, dotykają tego, czego nie wolno i krzyczą tam, gdzie trzeba być cicho. O ile tylko możesz, respektuj prośby organizatorów albo przynajmniej spróbuj. Wszyscy zwiedzający, łącznie z Tobą, poczują się lepiej, jeśli zadbasz o to, żeby Twoje dziecko nikomu nie przeszkadzało. Często w miejscach, w które dzieci są wpuszczane pod pewnymi warunkami, są również strefy rodzinne, gdzie możesz pozwolić dziecku robić, co mu się rzewnie podoba. Jeśli tam, gdzie się wybrałeś, istnieje przestrzeń dedykowana dzieciom, koniecznie udaj się tam ze swoją pociechą, by zebrać siły do zwiedzania również bardziej „wymagających” obiektów.

3. Zapewnij sobie wsparcie

Największy komfort podczas zwiedzania zapewni Ci towarzystwo innych dorosłych osób, które w razie potrzeby mogą zająć się Twoim dzieckiem, gdy Ty będziesz oglądał to, co dla Ciebie jest atrakcyjne, a dla malucha już niekoniecznie. Bardzo korzystny jest układ, w którym wybieracie się na wycieczkę w dwie rodziny, wtedy rodzice na zmianę pełnią dyżury przy dzieciach (które swoją drogą w większym gronie rówieśników często mają więcej zajęć, niż gdy spędzają czas tylko z dorosłymi).

Wakacje autostopem- jak się do tego przygotować

W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się wyjazdy wakacyjne, które polegają na przemieszczaniu się tak zwanym autostopem. Wybór takiej formy odpoczynku przeznaczony jest dla osób odważnych, ponieważ podróżując bez zagwarantowanego transportu jesteśmy narażeni na wiele nieprzyjemności i niebezpieczeństw. Mimo to podróż autostopem może być cudownym przeżyciem, które dostarcza o wiele więcej przygód i atrakcji, niż klasycznie spędzony urlop. Odpowiednie przygotowanie do podróżowania z obcymi ludźmi pozwala uniknąć wielu stresów i ryzykownych sytuacji na drodze.

Podróż w parach

Najlepszą taktyką na podróż autostopem jest znalezienie zaufanego partnera. Dzięki temu zwiększymy poczucie bezpieczeństwa, a i w każdej zaistniałej sytuacji będziemy mieli drugą osobę do pomocy. Możemy oczywiście podróżować w większą ilość osób, jednak należy pamiętać, że im więcej nas jest, tym bardziej zmniejszają się nasze szanse na darmową podwózkę, ponieważ zatrzymany kierowca może mieć ograniczoną liczbę wolnych miejsc w samochodzie.

Niezbędny ekwipunek

Decydując się na podróż autostopem należy zabrać ze sobą niezbędne akcesoria. Z pewnością warto zaopatrzyć się w narzędzie, które może nam pomóc w niebezpiecznej sytuacji. Doskonale sprawdza się tutaj gaz pieprzowy, tyle że należy pamiętać, że w niektórych państwach jego użycie jest zakazane. Dodatkowo musimy pamiętać o naczyniach, które pozwolą nam przechowywać prowiant i wodę pitną. Istotne jest również zabranie niezbędnych ubrań, w tym szczególnie odzieży chroniącej przed przemoczeniem.

Znajomość języków

Umiemy perfekcyjnie mówić po angielsku i wydaje nam się, że to otwiera drzwi do podróżowania autostopem po całym świecie? Możemy się bardzo sparzyć na takim podejściu. Należy pamiętać, że wiele osób w krajach nieanglojęzycznych nie potrafi posługiwać się najbardziej powszechnym językiem obcym. Warto nauczyć się podstawowych zwrotów obowiązujących w państwie, do którego się wybieramy lub przez który zamierzamy przejechać. Pozwoli to na prostą komunikację oraz uniknięcie niepotrzebnych nieporozumień z kierowcą, który zgodzi się nas podwieźć.