Egipt Last Minute – wakacje, plaża, piramidy w dobrej cenie

Wakacje to gorący okres nie tylko ze względu na żar, który leje się z nieba. To przede wszystkim czas wzmożonego planowania urlopów. A planowanie urlopu wiąże się z kolei często ze skrupulatnym opracowywaniem strategii logistycznych, których celem jest zorganizowanie efektywnego wypoczynku przy minimalnym nakładzie środków. Bywa i tak, że pozostawiamy decyzję o wyjeździe na ostatnią chwilę i potem musimy gorączkowo głowić się nad tym, jak w krótkim czasie znaleźć lądowe lub powietrzne połączenie komunikacyjne, oraz komfortowe zakwaterowanie w interesującym nas zakątku świata. Na szczęście dla wszystkich, którzy odpowiednio wcześnie nie zarezerwowali wyjazdu w żadnym z biur podróży, istnieją oferty last minute, charakteryzujące się wyjątkowo konkurencyjnymi cenami. Wybierając taką właśnie propozycję z ostatniej chwili, można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

(więcej…)

Urlop spędzić aktywnie czy przed telewizorem?

Urlop spędzić aktywnie czy przed telewizorem?

 

Odpowiedź na tytuł tego artykułu ciśnie się na usta sama. Zwłaszcza kiedy weźmiemy pod uwagę, że w programach telewizyjnych podczas wakacji panuje sezon ogórkowy. Owszem, często podczas urlopu jesteśmy zmęczeni po długim okresie pracy i z rozkoszą oddajemy się błogiemu lenistwu. Dlaczego jednak nie skorzystać opcji aktywnego wypoczynku? Ba, możemy nawet leniuchować, ale nie koniecznie w domu, a np. na łonie natury.

Propozycje na spędzenie urlopu

 

Dobrym rozwiązaniem może okazać się krótka – bo zazwyczaj kilkudniowa – wycieczka objazdowa. Często wycieczki takie nie są nawet specjalnie drogie. Przykładowo za trzydniowy wyjazd do Czech zapłacimy około 400 zł.

Dobrym rozwiązaniem są także oferty Last Minute, które oferują biura podróży na krótko przed terminem wyjazdu. Często w tym przypadku zapewnione mamy wakacje all-inclusive nawet za połowę ceny.

Jeśli jednak nie chcemy wyjeżdżać daleko, możemy rozejrzeć się za atrakcjami, które dostępne są w naszej okolicy. W ten sposób zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale również czas i energię potrzebne na podróż.

W takim przypadku warto poszperać w internecie, gdzie zrobimy research dostępnych w pobliżu opcji na spędzenie wolnego czasu. Możemy przykładowo wybrać się na strzelnicę, gdzie możemy potrenować naszą celność, a oferty są często bardzo korzystne. Zwłaszcza jeśli korzystamy z opcji rabatowych, które oferowane są na różnych stronach.

Jeżeli strzelectwo nas nie interesuje, to może warto skorzystać z ofert gospodarstw agroturystycznych. Wyrwanie się z miasta i spędzenie kilku dni w otoczeniu wiejskich krajobrazów mogą naładować nas dobrą energią, a także pomogą nam odzyskać świeżość.

Gospodarstwa agroturystyczne często w swojej ofercie oferują atrakcje takie jak, np. jeździectwo konne, wypożyczalnie quadów czy nawet mini zoo.

Często nawet  zwykły wyjazd nad jezioro może poprawić nasze samopoczucie i pomóc „przewietrzyć głowę”. Dlatego też zamiast szukać wymówek i marnować czas przed telewizorem, zorganizujmy sobie wolny czas, tak abyśmy wracając do codziennych spraw, obowiązków i pracy byli pełni wigoru, zamiast być jeszcze bardziej zmęczeni. Tak, nuda również potrafi być męcząca.

Jak jechać na wakacje- auto, samolot czy autobus?

Organizując wakacyjny wypoczynek czasami zastanawiamy się, jakim środkiem transportu przedostać się do wymarzonej miejscowości. Poniżej opisane są trzy najczęściej wybierane na to sposoby.

Przelot samolotem

Powietrzny środek transportu doskonale sprawdza się w sytuacji, w której zamierzamy wypoczywać za granicą. Oczywiście wszystko jest uzależnione od państwa, w którym chcemy spędzić urlop, ponieważ do takich krajów, jak chociażby Czechy czy Słowacja możemy bez problemu przedostać się lądowym środkiem lokomocji. Samolot ma jednak swoje zalety nawet przy pokonywaniu względnie krótkich dystansów. Po pierwsze zapewnia bardzo szybki czas lotu, dzięki czemu nie musimy marnować całego dnia na podróż. Po drugie może okazać się bardzo tanim środkiem transportu, jeśli natrafimy na dobrą okazję i zarezerwujemy bilety z odpowiednim wyprzedzeniem. Dodatkowo podróż samolotem zapewnia piękne widoki z okien oraz wliczone w cenę udogodnienia, jeśli zdecydujemy się na droższą ofertę podróży.

Podróż autobusem

Niewątpliwie zaletą tego środka transportu jest fakt, że nie potrzebujemy kierowcy, żeby dostać się do wymarzonej miejscowości. Wiele osób jadąc na urlop pragnie wypocząć również od prowadzenia samochodu, dlatego autobus może okazać się dla nich świetnym rozwiązaniem. Mnóstwo firm oferujących przewóz autokarem ma obecnie bardzo atrakcyjne oferty, ponieważ konkurencja na rynku jest bardzo duża i przedsiębiorstwa transportowe starają się proponować klientom jak najtańszy przejazd. Warto również wspomnieć, że wiele autobusów posiada wygodne udogodnienia, jak chociażby toaleta czy dostęp do internetu.

Własny samochód

Prywatne auto to wygodne rozwiązanie dla osób, które podczas urlopu potrzebują przemieszczać się z miejsca na miejsce. Jadąc nad morze z reguły nie potrzebujemy zmieniać naszej lokacji, ale już chociażby podczas wyjazdu w góry często musimy dojechać do innej miejscowości, żeby móc wyruszyć na wycieczkę konkretnie wybranym szlakiem. Wadą posiadania własnego transportu jest zazwyczaj drogi koszt podróży, ponieważ samodzielnie musimy zaopatrzyć się w benzynę.

Podróż po Polsce- co trzeba zobaczyć?

Co trzeba zobaczyć mieszkając w Polsce

Polska jest krajem niedocenianym, jeśli chodzi o ilość atrakcji turystycznych, wiele osób wybiera więc wakacje poza granicami kraju, licząc na ciekawe wycieczki, piękne krajobrazy i dobre jedzenie. Zapominają natomiast o największej zalecie Polski – jej różnorodności! Mamy we własnym kraju jednocześnie dostęp do morza, nadmorskich kurortów, czy też pięknych, dzikich plaż, ale wystarczy pojechać na południe, by cieszyć się górskimi szczytami spiczastych, surowych Tatr czy łagodniejszych Bieszczad; mamy nowoczesne centra nauki czy muzea, ale też zapomniane wioski, gdzie żyje się tak, jakby się czas zatrzymał; mamy jeziora, lasy, torfowiska i szerokie połacie nizin, mamy kulturę i folklor różniące się zależnie od regionu, mamy nawet niemal odmienne języki, a wszystko to bez przekraczania granicy. Może więc warto skorzystać z tego dobrodziejstwa?

Podróż po Polsce – góry czy morze?

Znajdzie się coś dla miłośników jednego i drugiego. Będąc w rejonach górskich, warto odwiedzić jeden z licznych parków krajobrazowych, jak Park Krajobrazowy Góry Opawskie. Oferuje to nam możliwość podziwiania krajobrazów praktycznie nieprzekształconych przez człowieka, a przez to unikatowych dla danego miejsca. Ciekawą rozrywką jest natomiast poruszanie się Szlakiem Orlich Gniazd, łączącym Kraków z Częstochową, gdzie możemy jednocześnie korzystać z natury, odwiedzić takie miejsca jak Ojcowski Park Narodowy (który jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce), ale też dowiedzieć się czegoś o historii, gdyż na szlaku tym leżą liczne ruiny zamków i budowli historycznych z różnych okresów.

Nad morzem natomiast nie można ominąć takich atrakcji jak molo w Sopocie czy któraś z licznych latarni morskich, na przykład w Kołobrzegu. Popularnymi atrakcjami są także oceanaria, na szczególną uwagę zasługuje to w Gdyni. A będąc już w Gdyni, warto również odwiedzić statek-muzeum „Dar Pomorza” czy okręt-muzeum ORP „Błyskawica”.

Miejsca zapomniane

Wśród atrakcji dla tych, którzy nie mają ochoty na wakacje w tłumie ludzi, znajdują się liczne miejsca niemal zapomniane. Być może warto rozważyć ucieczkę z zatłoczonego Krakowa do znajdującej się ledwie kilkadziesiąt kilometrów dalej wsi Lanckorona słynącej z Festiwalu Aniołów, a jeśli nie bawią nas pełne ludzi plaże w Mielnie, wsiadajmy w auto i jeźdźmy do Dąbków, by stamtąd urządzić sobie wycieczkę rowerową do maleńkiej nadmorskiej wsi Dąbkowice.

Czy warto nadal kupować przewodniki

Dla współczesnych ludzi podstawowym źródłem informacji często jest internet. Wydaje się, że wiele produktów, które jeszcze niedawno widzieliśmy na głównych półkach w księgarniach, zaczyna powoli odchodzić do lamusa. Mimo to przewodniki turystyczne nadal są regularnie wydawane i cieszą się dużą popularnością. Czemu tak się dzieje? Poniżej wypisane jest klika faktów, które odpowiadają na pytanie, dlaczego nadal warto kupować przewodniki.

Fizyczna forma produktu

Przewodniki turystyczne, które są wydawane w formie papierowej, mają jedną wiodącą zaletę – można je zabrać wszędzie. Niejedna osoba pewnie obruszy się na to stwierdzenie i powie, że przecież dostęp do internetu jest również ogólnodostępny dla wszystkich osób posiadających urządzenia mobilne. Warto zauważyć jednak, że w wielu miejscach, szczególnie tych turystycznych, dostęp do internetu może być ograniczony. Szczególnie łatwo natknąć się na to zjawisko będąc wysoko w górach, gdzie często nie ma zasięgu sieci telefonicznej. Posiadanie drukowanej wersji przewodnika turystycznego daje nam gwarancję, że będziemy mogli zajrzeć do niego w każdej chwili, jeżeli tylko nie zapomnimy włożyć go do plecaka przed wyruszeniem w trasę. Dodatkowo warto zauważyć, że urządzenia mobilne posiadają baterię, która lubi płatać figle i rozładowywać się w najmniej oczekiwanym momencie. W przypadku korzystania z przewodnika ryzyko utraty dostępu do informacji nam nie grozi.

Przewodniki zawierają sprawdzone informacje

Książki turystyczne dostępne w księgarniach są wydawane przez wydawnictwa, które dokonują wszelkich starań, żeby zawarte w nich informacje były prawdziwe, rzetelne i dokładnie sprawdzone. W przypadku stron internetowych musimy zdawać sobie sprawę, że na wielu z nich publikować może każdy internauta, dlatego zawarte treści mogą okazać się być nieprawdziwe.

Drukowane przewodniki to doskonały pomysł na prezent

Wiele osób lubi nie tylko podróżować, ale również czytać podręczniki turystyczne w domowym zaciszu. Dla takich osób papierowa wersja książki turystycznej może być wspaniałym prezentem.

Ile pieniędzy przeznaczyć na wakacje?

Wakacje to czas wyjątkowy – po długim roku pracy przychodzi czas na odpoczynek, relaks i zmianę otoczenia. I można wybrać się do spa, nad morze, w góry czy nad jeziora. Ilość pieniędzy przeznaczonych na wakacje zależy od czasu przeznaczonego na wypoczynek oraz miejsca pobytu – wakacje na wsi będą tańsze od wakacji w Rzymie, Mediolanie czy innym dużym mieście w Europie. Cztery dni pobytu w spa kosztują około 500-600 złotych, do tego należy doliczyć pieniądze na dojazd oraz wydatki własne i już może to być kwota 1000 czy 1200 złotych. Tygodniowy pobyt nad morzem dla czteroosobowej rodziny kosztuje około 10 000 złotych – w tej cenie są noclegi, wyżywienie, rozrywki i dojazd. Podobną kwotę trzeba przeznaczyć na wakacje w Grecji trwające siedem dni, ale kwota nie będzie zawierała pieniędzy na dodatkowe atrakcje dla czteroosobowej rodziny. Tydzień w Chinach czy Indiach jest znacznie droższy – jedna osoba płaci około 6000 złotych i musi do tego doliczyć ok. 2000 złotych na zakup waluty na własne wydatki. Nie są to małe kwoty, dlatego ludzie często odkładają przez cały rok, aby pojechać na wakacje. Czasami pobierane są pożyczki na ten cel. Obecnie można też zakupić wakacje na raty, płacąc np. 200-300 złotych miesięcznie przez cały rok na ten cel.

Jak można odpocząć tanio?

Tani wypoczynek można mieć u rodziny lub znajomych. Wówczas wydaje się pieniądze na przejazd, zakup drobnych upominków dla gospodarczy, nie wydaje się na jedzenie oraz noclegi. Minusem takiego rozwiązania jest pewne skrępowanie – gospodarze goszczą rodzinę lub znajomych i muszą zapewnić im wyżywienie oraz rozrywki. Warto chociaż trochę w takich kosztach uczestniczyć, aby nie być obciążeniem dla przyjmującej rodziny. Dobrze jest nie przedłużać nadmiernie pobytu. Trzy lub cztery dni to wystarczający czas na wizyty tego rodzaju. Na taki wypoczynek wystarczy przeznaczyć ok. 800 złotych. Oczywiście wszystko zależy od kosztów przejazdu oraz tego, ile dodamy naszym gospodarzom do codziennego utrzymania. Wysłanie dziecka na obóz lub kolonię to koszt ok. 1200-1500 złotych za dwutygodniowy pobyt. Do tego należy doliczyć kieszonkowe – około 300 złotych – oraz ekwipunek na taki wyjazd, czyli dodatkowe ubrania, podręczną apteczkę i tym podobne rzeczy.

Jak rozsądnie wydawać pieniądze podczas podróży?

(Nie)potrzebne pamiątki

W górach kuszą nas stragany przepełnione owieczkami i ciupagami obsługiwane przez przemiłych górali, nad morzem natomiast każda z pań chce mieć bursztynowy naszyjnik ze stoiska z pamiątkami. Sterta niepotrzebnych bibelotów, rupieci upychanych po kątach i składowanych w pudełkach. I kolejny kubek z Zakopanego… Czy to aby na pewno jest nam potrzebne? Nie przesadzajmy z zakupem pamiątek. Pamiętajmy, że najważniejsze są wspomnienia, a tych nie da się kupić za żadne pieniądze.

Dobre zaopatrzenie

Wiadomo nie od dziś, że w miejscach skupiających turystów ceny nawet najbardziej powszechnych produktów są dużo droższe niż w innych miejscach. Warto więc kupić wszystkie potrzebne nam na wakacjach rzeczy jeszcze przed wyjazdem. Ten pomysł sprawdzi się zwłaszcza jeżeli w podróż wyruszamy własnym samochodem. Weźmy więc ze sobą zapas wody, chusteczek higienicznych czy suchego prowiantu. Nawet jeżeli nie zużyjemy tego wszystkiego podczas naszej wyprawy, są to rzeczy, które z czasem przydadzą się w codziennym życiu.

Doba internetu

W czasie planowania wyjazdu i obmyślania z jakich atrakcji skorzystać podczas wakacji, przeczytajmy jak najwięcej opinii w internecie. Tam aż roi się od mniej lub bardziej zadowolonych turystów, którzy polecają różne, ciekawe miejsca z biletami za niewielkie pieniądze. Wczasowicze na różnego rodzaju forach dzielą się swoimi opiniami na temat restauracji, w których można spróbować lokalnej kuchni czy wypić przepyszną kawę, nie wydając przy tym fortuny.

Samochód w odstawkę

W momencie gdy znajdziemy się już w miejscu docelowym, dobrym pomysłem jest schowanie kluczyków od auta do dnia powrotu. W celu lokomocji pomiędzy atrakcjami zamiast wydawać kolejne pieniądze na paliwo, a dodatkowo stać w korkach, wybierzmy się na pieszy spacer. Warto również zorientować się czy w danym ośrodku turystycznym jest wypożyczalnia rowerów. Jest to na pewno tańsza opcja niż przemieszczanie się samochodem, a  w ponadto dużo zdrowsza.

Rozsądne wydawanie pieniędzy na wakacjach paradoksalnie nie wiąże się z oszczędzaniem. Trzeba jedynie, tak jak każdego dnia, racjonalnie planować wydatki.

 

Podróż za granicę – co warto wziąć ze sobą

Możliwości podróżowania wciąż przybywa, granice się otwierają, a praktyczne codzienne czynności (jak dzwonienie czy płacenie) stają się coraz łatwiejsze. Dziś nie trzeba mieć ze sobą pliku banknotów obcej waluty już przy przekraczaniu granicy ani opasłego przewodnika po zwiedzanym mieście, czy też rozmówek, kiedyś pomocnych w dogadaniu się z miejscowymi.

Co zatem tak naprawdę warto mieć ze sobą?

Dokumenty

Przede wszystkim należy zabrać ze sobą odpowiednie dokumenty, jak paszport czy dowód osobisty, ubezpieczenie i bilety, choć dwa ostatnie można w dzisiejszych czasach mieć zapisane w smartfonie. Zdecydowanie najważniejszy jest paszport (bądź dowód osobisty), który jest naszym dokumentem tożsamości. Do niektórych krajów potrzebna jest także odpowiednia wiza i warto o nią postarać się odpowiednio wcześnie.

Pieniądze

Wciąż dobrze jest mieć ze sobą zapas gotówki. To, jaką weźmiemy ze sobą walutę zależy od kursu walut oraz od kraju, do którego się wybieramy. Warto też zwracać uwagę na dostępność kantorów.
Większość banków umożliwia wypłaty gotówki z konta poza granicami Polski przy użyciu karty płatniczej. Dlatego dobrze jest mieć ze sobą również kartę i nosić ją w bezpiecznym miejscu. Jest to wygodniejsze niż chowanie pieniędzy po kątach.

Telefon

Najbardziej polecany jest oczywiście smartfon, który oprócz standardowych opcji telefonowania i SMSowania, daje również możliwość połączenia się z Internetem i skorzystania z mapy online, znalezienia miejsc godnych zobaczenia, czy dobrych restauracji. Poza tym smartfon może też służyć jako aparat / kamera i pozwala na szybkie wrzucanie zdjęć i filmików na dyski internetowe. Dobrym rozwiązaniem będzie też każdy telefon komórkowy podłączony do sieci i pozwalający na skontaktowanie się z bliskimi czy wezwanie pomocy.

Wygodne buty i odzież

Nie będzie nam potrzebna cała garderoba, a jedynie spytnie pomyślane i dopasowane do klimatu zestawy ubrań. Podstawą przy długim zwiedzaniu są wygodne i dobrane do pogody buty, które nie powinny krzyżować nam naszych podróżniczych planów. Najlepsze będą buty sportowe, trapery, czy sprawdzone sandały przy wycieczkach miejskich czy plażowych. Warto zadbać też o nakrycie głowy i odzież wierzchnią, zwłaszcza płaszcz przeciwdeszczowy. Chociaż ten można także zastąpić parasolem.

To tylko podstawy

W tekście uwzględnione zostało minimum. Spokojnie można dopakować każdą inną potrzebną rzecz! Lekarstwa, kosmetyki, soczewki kontaktowe, mokre chusteczki, książka i wiele wiele innych przydatnych przedmiotów. Ograniczeniem może być jedynie pojdemność naszej walizki. Najważniejsze to czuć się komfortowo podczas wyjazdu.

Przyjemnej podróży!

Małe dziecko w samolocie – co warto wiedzieć?

Wybierając się w podróż samolotem z małym dzieckiem, warto wiedzieć, z czym to się wiąże. Na jakie udogodnienia możemy liczyć? O czym bezwzględnie należy pamiętać? Co wolno i czego nie wolno – oto garść wiadomości:

Rodzaj biletu

Podczas kupowania biletów dla swojej rodziny będziesz musiał określić wiek podróżujących dzieci. Zasadniczo możesz się spodziewać dużej zniżki dla podróżujących niemowląt i dzieci do lat dwóch (nawet do 90 %!). Dla dziecka powyżej drugiego roku życia kupisz bilet za 50-100 % ceny biletu dla dorosłego. Do bagażu małego dziecka często możesz dodać wózek oraz fotelik samochodowy. Koniecznie dowiedz się, jakie masz możliwości, czy maluch będzie musiał spędzić całą podróż na Twoich kolanach, czy istnieje opcja zamówienia dostępnych w niektórych liniach kołysek montowanych na ścianie kabiny lub w twoich nogach. Niektóre linie wymagają, by wykupić dla dziecka osobnego miejsca w fotelu, na którym dziecko będzie podróżowało przypięte w foteliku samochodowym. Zawsze najlepszymi miejscami dla rodzica z dzieckiem będą te pierwsze od wejścia, gdzie będziecie mieli do dyspozycji choć kawałek podłogi do zabawy.

Start i lądowanie, turbulencje

Musisz wiedzieć, że zawsze podczas lotu są dwa momenty, w których będziesz musiał szczególnie przypilnować swoje maleństwo. Są nimi start i lądowanie. Stewardessy poproszą wtedy, by posadzić malca na kolanach i przypiąć się pasami. Może się zdarzyć, że podczas lotu wystąpią nieprzyjemne drgania samolotu, czyli turbulencje. Wtedy również wszyscy pasażerowie muszą siedzieć spokojnie w fotelach. Gdyby wystąpiły jakieś nieprzewidziane okoliczności i zaistniałaby potrzeba założenia masek z tlenem, pamiętaj, żeby w pierwszej kolejności założyć ją sobie, dopiero potem dziecku.

Dodatkowe udogodnienia

Zanim wyruszysz w podróż, dowiedz się, jakich dodatkowych atrakcji możesz się spodziewać dla swojej pociechy w danej linii lotniczej. W niektórych samolotach istnieje możliwość włączenia na ekranach w fotelach kanału dla dzieci, czy puszczenia maluchowi kojącej muzykę lub bajki na słuchawkach . Bywa, że stewardessy roznoszą małe upominki – kolorowanki lub drobne zabawki dla najmłodszych pasażerów.

Kreta – najlepsze atrakcje

Kreta w dwa tygodnie

Kreta to największa z greckich wysp. Otoczona Morzem Śródziemnym oferuje wszystko to, czego można oczekiwać od prawdziwego raju na Ziemi. Co trzeba zobaczyć? Najlepiej zarezerwować hotel na nie mniej niż dwa tygodnie, bo jest co oglądać. Zapraszam do zapoznania się z dziesięcioma propozycjami! Kolejność przypadkowa.

Plaże

Stefanou (Seitan Limania). Położona nieopodal lotniska w Chanii u stóp klifu. Po zaparkowaniu samochodu na szczycie góry, warto zatrzymać się dłużej i podziwiać widok. Błękitne morze wcina się zygzakiem w głąb lodu. Po obu stronach fale rozbijają się o pionowe skały. Niespotykaną nigdzie indziej barwę nadają wodzie zawarte w skałach minerały. Sama plaża ma szerokość zaledwie kilkudziesięciu metrów, ale nie jest nazbyt zatłoczona, bo zejście do niej wymaga sporo sił i nieco odwagi. Wiedzie bowiem stromymi scieżkami wyłupanymi w skale.

Elafonisi. Jedna z najpiękniejszych plaż na świecie. Leży na zachodnim krańcu wyspy. Jest potężna, ma nieregularne kształty, skały i różowy piasek tworzą laguny. Woda jest przezroczysta i gorąca, do tego pełna kolorowych rybek. Naturalne baseny o powierzchni kilku boisk piłkarskich o głębokości od kostek do kolan, to idealne i bezpieczne miejsce dla dzieci. Nie zapomnijcie tylko o kremie z filtrem!

Wąwozy

Kourtaliotiko. Niesamowity wąwóz, korytem którego płynie rzeka. Pokonanie go wymaga zanurzenia się w wodzie, co jest niewątpliwie atrakcją. Koniec wąwozu, a zarazem ujście rzeki tworzy plażę Preveli. Jeden z jej brzegów umożliwia kąpiel w wodzie słodkiej, drugi w słonej!

Patsos. Położony w centralnej części wyspy. Pokonanie go daje mnóstwo satysfakcji. Na trasie ustawione są drabiny, drewniane mostki nad przepaścią, rozpięte są liny służące do pomagania sobie rekoma w czasie wspinaczki. Mija się wodospady i zalane wodą groty. Ciężko pokonać wąwóz suchą stopą. Warto pomyśleć o butach do chodzenia w wodzie.

Inne atrakcji

Park wodny Acquaplus. Opis zbędny. Park wodny na światowym poziomie. Zarówno dla umiejących i nie umiejących pływać. Dla rodzin z dziećmi absolutna konieczność. Bilety kupimy nieco taniej, jeśli zrobimy to przez Internet.

Aquaworld w Hersonissos. Niewielki, kameralny wręcz ogród zoologiczny. Mimo to zdecydowanie warty odwiedzin. Żółwie, węże, większe i mniejsze jaszczurki. Wszystkie zwierzęta można pogłaskać, nakarmić, część można nawet wziąć na ręce. Niezapomniane wrażenia!

Rzeki i jeziora

Jezioro Kournas. Piękne oczko wodne pośród gór, o średnicy około kilometra. Do dyspozycji plaża, gorąca, przezroczysta woda, rowery wodne. W jeziorze pływają piękne ryby i żółwie wodne, na trudno dostępnych brzegach mieszkają dzikie ptaki. Niesamowite miejsce.

Rzeka żółwi. Georgioupolis. Kilka kilometrów rzeki otwarte dla turystów. Dostęp kajakami lub rowerem wodnym. Chłodna, czysta woda o głębokości około dwóch metrów, jest tak krystaliczna, że daje niesamowite wrażenie unoszenia się w powietrzu. Dodatkowa atrakcja to liczne żółwie wodne i potężne ryby.

Miasta

Jeśli Grecja jest kolebką cywilizacji, to stolarz, który tę kolebkę ciosał, na pewno pochodził z Krety. Tutejsze miasta to rzadko spotykany gdzie indziej przegląd historii. Spośród dziesiątek miast na wyspie warto wybrać kilka i nie spiesząc się, pospacerować starymi jak Europa uliczkami. Obejrzeć zabytki, budowle, porty, twierdze, targowiska i świątynie. Szczególnie warte uwagi są Heraklion i Chania. Sprawę ułatwia fakt, że znajdują się tam miedzynarodowe porty lotnicze i to właśnie z tych miast możemy zacząć zwiedzanie wyspy.

Odwiedzając Kretę nie sposób ograniczyć się do opisanych wcześniej miejsc. Z rozmysłem pominięte zostały równie atrakcyjne lokacje. Ale kto nie słyszał wcześniej o lagunie Balos, wąwozie Samaria lub oceanarium pod Heraklionem?